Yargının Kaftancıoğlu kararı siyasi mi?

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok'un bugünkü (14.05.2022)''Yargının Kaftancıoğlu kararı siyasi mi?'' başlıklı yazısı.

"Geliyorum, önümden çekilin" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, "oyları yükselen, seçimi kazanacak bir siyasiden beklenmedik" şekilde sinirli ve telaşlı...
Sürekli sokağı işaret ediyor. "Kavga edeceğim" diyor. Hiçbir provokasyon fırsatını kaçırmıyor, kurumların kapısına dayanıyor... Dün de özel bir güvenlik şirketinin önündeydi... Günden güne marjinalleşiyor.
Tabanı, destekçileri, dalkavuk yazarları, sanatçıları bile "Bir çuval inciri berbat ediyorsun, hiçbir şey yapma daha iyi" diye Kemal Bey'e ayar üstüne ayar veriyor.
İBB Başkanı İmamoğlu, Genel Başkan'ının "Belediyelerinizle ilgilenin, işinize bakın" uyarısına aldırmadan 2023 kampanyasının startını Karadeniz seyahatiyle veriyor... Dönüşte ise restinin bedelini çok ağır ödüyor. Arkasındaki medya ve ünlü desteğini bir anda sistematik olarak kaybediyor. Üstü çiziliyor...
CHP'nin organize olamaması, güven vermemesi, daha iktidarı almadan derin fikir ayrılıklarının ortaya çıkması, "Yeter ki Erdoğan gitsin" diyen takıntılı muhalif seçmene bile "acaba" dedirtiyor.

Derken, eski tweetlerinden dolayı yargılanan CHP'nin İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezanın Yargıtay'da onandığı açıklanıyor.
Partideki tüm iç tartışmaların üzerini örten, mağduriyet algısı yaratan bu kararın CHP'ye can suyu verdiği çok açık.
Bu yüzden de muhalefetin, kararın arkasında hükümete çalışan siyasi bir akıl olduğu iddialarına inanamıyorum.
Kaldı ki bu hakaretle, devletin manevi şahsiyetini tahkirle, terör örgütlerine destekle ilgili ceza yasaları kendimi bildiğim bileli aynı. Aramızda benzer suçlamalarla ifadeye çağrılmayan, yargılanmayan gazeteci, siyasetçi var mı?
Üstelik yalnızca bizde değil. Tüm devletlerin ceza yasalarında aynı koruma refleksiyle konulmuş benzer maddeler mevcut.
Arada sadece yorum farkı var. O yorum da siyasetçilerin, kamuoyunun yani hepimizin tepkileriyle oluşan atmosfere göre şekilleniyor.
Mesela bugün Canan Hanım'ın demokrasi mağduru olduğunu söyleyen yoldaşları da benzer tweetler atan siyasi hasımlarını savcılıklara şikâyet etmekle meşguller.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Selçuk Bey ne yapıyorsunuz? 22 Mayıs 2022 | 1.286 Okunma Economist kime çalışıyor anladık da... 21 Mayıs 2022 | 738 Okunma Kılavuzu Bill Gates olanın... 20 Mayıs 2022 | 497 Okunma Muhalefetin sefaleti 18 Mayıs 2022 | 1.683 Okunma Bak’ıcaz bak’ıcaz sakin olun... 16 Mayıs 2022 | 1.509 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar