Enflasyonu en yüksekten hesaplayınca kimin cebi dolacak?

Uzunca bir süredir "Enflasyon oranını düşük gösteriyor" eleştirilerine maruz kalan TÜİK'in Başkanı Erhan Çetinkaya, dün Ankara'da gazetecilerle buluştu. Dünyada enflasyon nasıl hesaplanıyorsa...

Uzunca bir süredir "Enflasyon oranını düşük gösteriyor" eleştirilerine maruz kalan TÜİK'in Başkanı Erhan Çetinkaya, dün Ankara'da gazetecilerle buluştu.
Dünyada enflasyon nasıl hesaplanıyorsa Türkiye'de de öyle hesaplandığını örneklerle anlatan Çetinkaya "algılanan enflasyon" konusunda şunları söylüyor:
"Algılanan enflasyona ilişkin hususlar Türkiye'ye özgü olmayıp gelişmiş ülkelerde de aynı durum görülmekte ve bu durum Eurostat tarafından ifade edilmektedir. Örneğin, son 20 yıl boyunca AB'de hissedilen enflasyon, açıklanan enflasyonun ortalama 5 katı düzeyinde seyrederken Türkiye'de 2 katı düzeyinde seyretmiştir."

Çetinkaya, farklı enflasyon oranları açıklayan ENAG'ın metodolojisinin muğlak...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump’ın asıl rakibi Biden değil Obamalar 17 Temmuz 2024 | 383 Okunma Trump'ı öldüremediler mi yoksa öldürmek mi istemediler? 15 Temmuz 2024 | 1.410 Okunma Türkiye-Suriye normalleşmesinde Irak devrede 14 Temmuz 2024 | 167 Okunma O gece A Haber 13 Temmuz 2024 | 295 Okunma TÜSİAD bildiğiniz gibi... 12 Temmuz 2024 | 2.057 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar