Cesaret, zarafet, nezaket ve deprem

Başyazarımız Mehmet Barlas konu ne zaman cesaretten açılsa Ernest Hemingway'in şu sözünü hatırlatıp bizi nezakete davet eder: "Cesaret tehlikenin üzerine gitmek değil, tehlikenin karşısında zarif davranmaktır."

Yalnızca tehlike karşısında değil, diğer beklenmedik, ani ve zor durumlarda sergilediğimiz tavırlar da kuşkusuz ki kişiliğimiz hakkında ipuçları verir.
Örneğin başına deprem gibi bir felaket gelmiş birine yardım etme "görevinizi" yerine getirirken yaptığınızı göze sokmaya çalışmanız, "iyiliğinizin" ya da yardımseverliğinizin, değil tam aksine "kötülüğünüzün" ve "bencilliğinizin" göstergesidir.
İyilik dediğimiz, mümkün olduğunca hissettirmeden yapılan sonra "denize atılıp" unutulandır. Çünkü çetelesi çıkartılan, hesabı tutulan iyilik, yapana da görene de yük olur. Maraz doğurur.
Dün bu köşede "Türkiye budur" diyerek Elazığ ve Malatya Depremi sonrası siyasilerin ve vatandaşların gösterdiği "Anadolu dayanışmasına" şapka çıkartmıştım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne yapıyorsun İsmail? 08 Ekim 2021 | 2.679 Okunma Tarım Kredi Kooperatifleri kâr hedeflemeli mi? 06 Ekim 2021 | 672 Okunma Aşı durumuna göre insan tipleri 04 Ekim 2021 | 1.781 Okunma Artık İstanbul’da her saat trafik kaput 03 Ekim 2021 | 418 Okunma Pandemiye parlamenter sistemle girseydik... 02 Ekim 2021 | 337 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar