Cesaret, zarafet, nezaket ve deprem

Başyazarımız Mehmet Barlas konu ne zaman cesaretten açılsa Ernest Hemingway'in şu sözünü hatırlatıp bizi nezakete davet eder: "Cesaret tehlikenin üzerine gitmek değil, tehlikenin karşısında zarif davranmaktır."

Yalnızca tehlike karşısında değil, diğer beklenmedik, ani ve zor durumlarda sergilediğimiz tavırlar da kuşkusuz ki kişiliğimiz hakkında ipuçları verir.
Örneğin başına deprem gibi bir felaket gelmiş birine yardım etme "görevinizi" yerine getirirken yaptığınızı göze sokmaya çalışmanız, "iyiliğinizin" ya da yardımseverliğinizin, değil tam aksine "kötülüğünüzün" ve "bencilliğinizin" göstergesidir.
İyilik dediğimiz, mümkün olduğunca hissettirmeden yapılan sonra "denize atılıp" unutulandır. Çünkü çetelesi çıkartılan, hesabı tutulan iyilik, yapana da görene de yük olur. Maraz doğurur.
Dün bu köşede "Türkiye budur" diyerek Elazığ ve Malatya Depremi sonrası siyasilerin ve vatandaşların gösterdiği "Anadolu dayanışmasına" şapka çıkartmıştım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Pelikan gagalasın sizi! 22 Şubat 2020 | 492 Okunma Ne istiyorsunuz? 21 Şubat 2020 | 319 Okunma Mesele gerçekten o iki ağaçmış, sen yanlış anlamışsın kardeş! 19 Şubat 2020 | 667 Okunma CHP’de gazeteci olmak 17 Şubat 2020 | 724 Okunma Davutoğlu başbakan olarak kalsaydı 15 Temmuz olmazdı 16 Şubat 2020 | 1.262 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar