Cesaret, zarafet, nezaket ve deprem

Başyazarımız Mehmet Barlas konu ne zaman cesaretten açılsa Ernest Hemingway'in şu sözünü hatırlatıp bizi nezakete davet eder: "Cesaret tehlikenin üzerine gitmek değil, tehlikenin karşısında zarif davranmaktır."

Yalnızca tehlike karşısında değil, diğer beklenmedik, ani ve zor durumlarda sergilediğimiz tavırlar da kuşkusuz ki kişiliğimiz hakkında ipuçları verir.
Örneğin başına deprem gibi bir felaket gelmiş birine yardım etme "görevinizi" yerine getirirken yaptığınızı göze sokmaya çalışmanız, "iyiliğinizin" ya da yardımseverliğinizin, değil tam aksine "kötülüğünüzün" ve "bencilliğinizin" göstergesidir.
İyilik dediğimiz, mümkün olduğunca hissettirmeden yapılan sonra "denize atılıp" unutulandır. Çünkü çetelesi çıkartılan, hesabı tutulan iyilik, yapana da görene de yük olur. Maraz doğurur.
Dün bu köşede "Türkiye budur" diyerek Elazığ ve Malatya Depremi sonrası siyasilerin ve vatandaşların gösterdiği "Anadolu dayanışmasına" şapka çıkartmıştım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Özdağ mı yalan söyledi Davutoğlu mu? 18 Ocak 2021 | 2.615 Okunma Bedduayı bırakın, şu tezgâhı bir anlatın 17 Ocak 2021 | 720 Okunma Aşı da geldi salın bizi artık 16 Ocak 2021 | 339 Okunma Trump darbe yapacak diye diye... 15 Ocak 2021 | 200 Okunma Adnan Oktar, kediciklere kaç yıl sonra kavuşacak? 13 Ocak 2021 | 339 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar