Barış koridoru herkese nefes aldıracak

Türkiye Suriye'deki krizinde başından beri ülkenin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması tezini savunuyor. Ancak bu öneri kabul görmediği gibi, Ankara'nın işaret ettiği bölge de bir DEAŞ masalı uydurularak PKK'nın Suriye kolu YPG'ye bırakıldı.


Elbette konu Türkiye için, masada taviz verilecek her hangi bir kalem değildi. TSK, kısa süre içerisinde başarılı operasyonlarla Türkiye'nin güvenliği için hayati konumdaki Cerablus, Afrin ve El Bab'ı ele geçirdi.
Söz konusu bölgelerde güvenliğin sağlanmasının ardından kent konseyleri kuruldu. Kürt, Arap, Türkmen ve diğer etnik grupların belirlediği, bölgenin sosyolojik ve etnik yapısıyla uyumlu yerel idare göreve başladı. Mahalli polis ve asayiş gücü oluşturuldu.
İç savaş sırasında Türkiye'ye kaçan Suriyeli mülteciler arasından güvenli hale getirilen bu bölgelere geri dönenlerin sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Murat Ongun cevap hakkını kullandı 29 Eylül 2021 | 2.366 Okunma Bir AK Partili üç CHP’liye mi bedel? 27 Eylül 2021 | 396 Okunma Arka Sokaklar’da Abdurrahman Dilipak’ı görsek? 26 Eylül 2021 | 1.513 Okunma Çok çabuk baydınız be! 25 Eylül 2021 | 295 Okunma Tostumu yedim tazminatımı bekliyorum 24 Eylül 2021 | 659 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar