Barış koridoru herkese nefes aldıracak

Türkiye Suriye'deki krizinde başından beri ülkenin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması tezini savunuyor. Ancak bu öneri kabul görmediği gibi, Ankara'nın işaret ettiği bölge de bir DEAŞ masalı uydurularak PKK'nın Suriye kolu YPG'ye bırakıldı.


Elbette konu Türkiye için, masada taviz verilecek her hangi bir kalem değildi. TSK, kısa süre içerisinde başarılı operasyonlarla Türkiye'nin güvenliği için hayati konumdaki Cerablus, Afrin ve El Bab'ı ele geçirdi.
Söz konusu bölgelerde güvenliğin sağlanmasının ardından kent konseyleri kuruldu. Kürt, Arap, Türkmen ve diğer etnik grupların belirlediği, bölgenin sosyolojik ve etnik yapısıyla uyumlu yerel idare göreve başladı. Mahalli polis ve asayiş gücü oluşturuldu.
İç savaş sırasında Türkiye'ye kaçan Suriyeli mülteciler arasından güvenli hale getirilen bu bölgelere geri dönenlerin sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimdi bu ne ayak? 14 Aralık 2019 | 2.120 Okunma Bu çocuğu salın gitsin artık, yazıktır! 13 Aralık 2019 | 2.746 Okunma Lider güçlü olmasa da olur hatta hiç olmasa ne iyi olur! 11 Aralık 2019 | 2.708 Okunma Siyasi bedel falan bilmeyiz ama o banka kredisini ödeyin beyler! 09 Aralık 2019 | 3.584 Okunma Ayrıcalık talep etmeyin başka ihsan istemez 08 Aralık 2019 | 2.683 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar