Barış koridoru herkese nefes aldıracak

Türkiye Suriye'deki krizinde başından beri ülkenin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması tezini savunuyor. Ancak bu öneri kabul görmediği gibi, Ankara'nın işaret ettiği bölge de bir DEAŞ masalı uydurularak PKK'nın Suriye kolu YPG'ye bırakıldı.


Elbette konu Türkiye için, masada taviz verilecek her hangi bir kalem değildi. TSK, kısa süre içerisinde başarılı operasyonlarla Türkiye'nin güvenliği için hayati konumdaki Cerablus, Afrin ve El Bab'ı ele geçirdi.
Söz konusu bölgelerde güvenliğin sağlanmasının ardından kent konseyleri kuruldu. Kürt, Arap, Türkmen ve diğer etnik grupların belirlediği, bölgenin sosyolojik ve etnik yapısıyla uyumlu yerel idare göreve başladı. Mahalli polis ve asayiş gücü oluşturuldu.
İç savaş sırasında Türkiye'ye kaçan Suriyeli mülteciler arasından güvenli hale getirilen bu bölgelere geri dönenlerin sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kendi evrenimiz 25 Ağustos 2019 | 2.218 Okunma Trump küreselcileri silkelemeye kararlı görünüyor 24 Ağustos 2019 | 2.178 Okunma Baba akü komple yok! 23 Ağustos 2019 | 2.392 Okunma Bunları tartışmaktan korkmamalıyız 21 Ağustos 2019 | 2.709 Okunma Tatil gibi kırmızı da yakışıyor 19 Ağustos 2019 | 2.521 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar