İktidar, HDP üzerinden Akşaner’in partisini parçalayabilir mi?

Eğer bu gözaltı furyasıyla birlikte HDP milletvekilleri hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebi gelirse, Meclis Başkanı da bekletmeden devreye sokarsa alelacele Genel Kurul'a indirirse seyreyleyin gümbürtüyü. Zaten de büyük plan bu galiba.

İktidar, Millet İttifakı'nın içine HDP'den daldı. Hedef; İyi Parti

İki gelişme üst üste geldi.

Birincisi; İyi Parti kongresinde merkez sağda duran liberal kanat tasfiye edildi. İkincisi; hemen ardından 6 yıl önceki 6 - 8 Ekim olayları nedeniyle 82 HDP'li gözaltına alındı. 7 milletvekilli hakkında fezleke hazırlanacağı iddia ediliyor.

Gözaltı süreleri dün 4 gün uzatıldığına göre HDP'nin üzerine sonuna kadar gidileceği belli. İktidarın daha doğrusu Cumhur İttifakı'nın "dokunulmazlıklar üzerinden" İyi Parti'yi zorlayacağı, köşeye sıkıştırmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

İyi Parti'nin milliyetçi kanadını tahrik edecekleri, böylece Millet İttifakı'nda çatırdamayı amaçladıkları belli.

Soru şu:

Bu hamleler İyi Parti'yi böler mi? Meral Akşener'in partisini parçalar mı? Hatırı sayılır bir çoğunluğun Cumhur İttifakı'yla el sıkışmasını / barışmasını sağlar mı?

Yanıt: Kuvvetle muhtemel!

Kuvvetle muhtemelse tavandaki bu kapma tabana, oradan da seçmene yansır mı?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başka çare var mı? Var diyen söylesin! 27 Temmuz 2021 | 59 Okunma Erdoğan’ın dediğini yap, yaptığını yapma! 26 Temmuz 2021 | 61 Okunma HDP'nin aday çıkarma niyeti yok, iktidarın telaşı bundan!.. 22 Temmuz 2021 | 113 Okunma Sedat Peker’e bilgi sızdıran bakan kim? 13 Temmuz 2021 | 207 Okunma İsrail modeli Erdoğan'ın kabusu oldu 06 Temmuz 2021 | 64 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar