Topraktan fırın yapmak

Ekmeğe zam var mı yok mu? Karar, fırıncılara bağlı değil. Uncusu var, belediyesi var, valilik var ve beri yanda vatandaş var.Çok eskilere gidelim ve fırıncıların çocukluğuna ve oynadıkları oyunlara kadar...

Ekmeğe zam var mı yok mu? Karar, fırıncılara bağlı değil. Uncusu var, belediyesi var, valilik var ve beri yanda vatandaş var.

Çok eskilere gidelim ve fırıncıların çocukluğuna ve oynadıkları oyunlara kadar inelim vaktiniz varsa.

Bütün oyunların maksadı, çocukları hayata hazırlamaktır. Sadece eğlenceden, vakit geçirmeden ibaret değildir hiçbiri. Çelik çomak da, ceviz oyunu da, cilli ve gazoz kapağı da avcılık ve atıcılığın temelidir.

Evcilik oyunu kızları ev yönetmeye, anneliğe, komşuluğa hazırlar. Bakkalcılık, çocukları ticarete alıştırır. Araba oyunlarının maksadı belli.

Topraktan fırın yapmak da bunlara güzel bir örnek teşkil eder. Bina inşa etmenin ilk adımı sayılır. Uzun zaman kerpiçten evler yapıldığını düşünürsek, hak vermek zorunda olduğumuz ortaya çıkar.

Genellikle iki üç kişiyle fırın yapılır. Çocukluk döneminden itibaren bugüne kadar hiç tek başına fırın yapan bir çocuk görmedim. Keyfi çıkmaz. Paylaşmak, yardımlaşmak, tadını beraber çıkarmak güzeldir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kullanıcıların dikkatine… Vatsap ayağınıza geldi 19 Ocak 2021 | 279 Okunma Af buyurun, Kemal Bey haklı 15 Ocak 2021 | 756 Okunma Siz daha neyin kafasındasınız? 12 Ocak 2021 | 388 Okunma Okumuş çocuk sanıyorduk, boru mu diyorduk, hakikaten boru çıktı 08 Ocak 2021 | 1.167 Okunma Lânetli olmak, böyle bir şey demek 05 Ocak 2021 | 359 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar