Topraktan fırın yapmak

Ekmeğe zam var mı yok mu? Karar, fırıncılara bağlı değil. Uncusu var, belediyesi var, valilik var ve beri yanda vatandaş var.Çok eskilere gidelim ve fırıncıların çocukluğuna ve oynadıkları oyunlara kadar...

Ekmeğe zam var mı yok mu? Karar, fırıncılara bağlı değil. Uncusu var, belediyesi var, valilik var ve beri yanda vatandaş var.

Çok eskilere gidelim ve fırıncıların çocukluğuna ve oynadıkları oyunlara kadar inelim vaktiniz varsa.

Bütün oyunların maksadı, çocukları hayata hazırlamaktır. Sadece eğlenceden, vakit geçirmeden ibaret değildir hiçbiri. Çelik çomak da, ceviz oyunu da, cilli ve gazoz kapağı da avcılık ve atıcılığın temelidir.

Evcilik oyunu kızları ev yönetmeye, anneliğe, komşuluğa hazırlar. Bakkalcılık, çocukları ticarete alıştırır. Araba oyunlarının maksadı belli.

Topraktan fırın yapmak da bunlara güzel bir örnek teşkil eder. Bina inşa etmenin ilk adımı sayılır. Uzun zaman kerpiçten evler yapıldığını düşünürsek, hak vermek zorunda olduğumuz ortaya çıkar.

Genellikle iki üç kişiyle fırın yapılır. Çocukluk döneminden itibaren bugüne kadar hiç tek başına fırın yapan bir çocuk görmedim. Keyfi çıkmaz. Paylaşmak, yardımlaşmak, tadını beraber çıkarmak güzeldir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yûnus Emre’nin katline ferman 22 Eylül 2020 | 90 Okunma Osman Akkuşak 18 Eylül 2020 | 70 Okunma Bu turşu, o perhizi bozar komşi 15 Eylül 2020 | 135 Okunma Sağlık Bakanı istifa etmeli 11 Eylül 2020 | 2.977 Okunma Türkiye’nin şakası yok, bilirsin 08 Eylül 2020 | 1.799 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar