Kerkük’ün zindanına attılar beni

Kerkük türkülerinin her biri muhteşemdir. Yürek yakar. “Şu biraz zayıf olmuş” denecek türden bir tane bile bulunmaz. Bizim için Kerkük’ün petrolünden daha değerlidir o türküler. Bir de Kerkük...

Kerkük türkülerinin her biri muhteşemdir. Yürek yakar. “Şu biraz zayıf olmuş” denecek türden bir tane bile bulunmaz. Bizim için Kerkük’ün petrolünden daha değerlidir o türküler.

Bir de Kerkük üstüne yakılmış türküler var. En çarpıcı olanlardan biri Mehmet Özbek’in “Mum kimin (gibi) yanan Kerkük” isimli eseridir.

Bu harika eseri ilk defa kıymetli üstadın sesinden dinlemiştik. CRR Konser Salonu tıklım tıklımdı.

Seneler, artık, resmi geçit yapar gibi topluca geçiyor. Birkaç sene önceymiş gibi gelse de bakıyoruz ki çok zaman geçmiş. Ama Kerkük’ün kaderi hiç değişmedi. Yanmaya devam ediyor. Saldıranların ilk önce Nüfus İdaresi ve Tapu İdaresi’ni hedef alması ne kadar anlamlı!

*

“Yıktılar kalamızı / Sürdüler balamızı / Daha can boğazdayken / Çektiler salamızı

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Meymenetsiz Menendez sonunda tosladı 26 Eylül 2023 | 118 Okunma Paşinyan yine kaşındı 22 Eylül 2023 | 220 Okunma Kırıcı Parti 19 Eylül 2023 | 198 Okunma Yanmaktır efendim biricik çâresi aşkın 15 Eylül 2023 | 116 Okunma Kerkük’ün zindanına attılar beni 12 Eylül 2023 | 166 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar