Türkiye’yi Suriyelileştirme/ Suriye gibi gösterme projesi

PKK/HDP hizbi üzerinden tam olarak yapılmak istenen şey bu: Türkiye’yi Suriyelileştirmek veya Suriye gibi göstermek! Türkiye’nin Suriyelileştirilmesi mümkün değil. Çünkü buna en başta Kürt halkı izin...

PKK/HDP hizbi üzerinden tam olarak yapılmak istenen şey bu: Türkiye’yi Suriyelileştirmek veya Suriye gibi göstermek!

Türkiye’nin Suriyelileştirilmesi mümkün değil. Çünkü buna en başta Kürt halkı izin vermez. Türkiye’nin koşulları da buna müsait değil. Ama burada asıl aktör Kürt halkı. Kürt halkı her şeyin farkında bence.

PKK üzerinden küresel ve bölgesel güç odaklarının kendilerine de kaybettirecek nasıl bir Türkiye düşmanlığı siyaseti izlediğini çok iyi biliyor.

O yüzdendir ki PKK’nın bu amaç doğrultusundaki şehir kalkışmasına arka çıkmadı. Tam tersine PKK zulmü dolayısıyla yaşadıkları mahalleleri ve şehirleri bırakıp kaçma yolunu tercih etti.

Bu zoraki güç, gerçekte PKK’ya verilen bir tepkinin ifadesidir. PKK beklediği türden bir desteği sadece Kürt halkından değil, aynı zamanda kendi sempatizanlarından ve taraftarlarından da alamadı.

Kandil’deki savaş baronlarını asıl çıldırtan da bu gerçeklik.

***

HDP kendi içinde bölünmüş durumda.

HDP’nin genel merkezine egemen olan zihniyet elbette Kandil zihniyeti.

Dolayısıyla HDP’nin resmi sözcülerinin hepsi PKK’nın bu kan diline yaslanmış durumda.

Ancak HDP içerisinde bu sürece karşı olan sağduyulu siyasetçiler de yok değil.

Hem milletvekilleri düzeyinde, hem de belediye başkanları düzeyinde Kandil’in Türkiye’yi şehir çatışmaları üzerinden Suriyelileştirme veya Suriye gibi gösterme siyasetine karşı çıkanlar seslerini yüksek çıkartamıyorlar sadece.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüsle imtihanım... 07 Kasım 2020 | 4.125 Okunma Can derdindeyken... 05 Kasım 2020 | 468 Okunma Ölümü yaşamak... 31 Ekim 2020 | 1.041 Okunma Bahçeli'ye ve Baykal'a kim operasyon çekti? 24 Ekim 2020 | 2.797 Okunma Tatar'ın kazanması ne anlam ifade ediyor? 22 Ekim 2020 | 767 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar