Yüz yılda bir gelebilecek fırsat Türkiye’nin önünde

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet'in bugünkü (31.03.2022)''Yüz yılda bir gelebilecek fırsat Türkiye’nin önünde'' başlıklı yazısı.

Almanlar, doğalgaz kıtlığı olabilir korkusuyla ‘erken uyarı’ sistemini devreye soktu.

Hastaneler, şirketler, hane halkı en kötü senaryoya hazır olmalı dendi.

Kararın asıl gerekçesi, Ukrayna savaşında aldıkları tutum nedeniyle Rusya’nın “Bundan sonra doğalgaz parasını dolar yahut euro olarak değil ruble olarak ödeyeceksiniz” diye meydan okuması.

Almanya Ekonomi Bakanı Habeck, ruble ile ödemenin kabul edilemez olduğunu vurguladıktan sonra, bunu, Putin’in yaptığını şantaj olarak nitelendirdi.

Rusya ile Avrupa arasındaki kriz derinleşirken, Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Yapabileceğimiz en iyi şey, Rusya’yı petrol ve gaz piyasasından izole etmek… Bunu bir an önce yapmalıyız” diye beyanat verdi.

Şimdi küçük bir matematik hesabı yapalım:

Avrupa kıtası, Türkiye’nin 10 katı doğalgaz tüketiyor.

Bizim yıllık tüketimimiz 50 milyar metreküp civarı iken, Avrupa’da bu rakam 500 milyar metreküpe kadar çıkıyor.

AB, tükettiği doğalgazın yüzde 40’nı Rusya’dan ithal ediyor.

Bu da kabaca 200 milyar metreküpe tekabül ediyor.

Yani bizim toplam tükettiğimiz gazın 4 katı kadar gaz Rusya’dan Avrupa’ya gidiyor.

Avrupa’nın Rusya’ya olan doğalgaz bağımlılığının bitmesi için doğu tarafı hariç, kuzeyde, güneyde, batıda yani her nerede doğalgaz varsa, bu gazın güvenli ve yüksek kapasiteli boru hatları üzerinden Avrupa kıtasına, en fazla da Almanya’ya ulaştırılması gerekiyor.

BÜTÜN YOLLAR TÜRKİYE’YE ÇIKIYOR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 223 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 110 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 76 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar