Yargı reformu paketi ve tahliye tartışmaları

Adalet en basit tanımıyla suçlu ile suçsuzu birbirinden ayırmaktan ibarettir.İlave olarak, suçu olana işlediği suçla orantılı şekilde ceza verme ihtiyacını da buna ekleyebiliriz.FETÖ davaları bahsinden bir...

Adalet en basit tanımıyla suçlu ile suçsuzu birbirinden ayırmaktan ibarettir.

İlave olarak, suçu olana işlediği suçla orantılı şekilde ceza verme ihtiyacını da buna ekleyebiliriz.

FETÖ davaları bahsinden bir hatırlatma yapalım.

Bu tür davaların ‘en babası’ olarak nitelendirebileceğimiz Sincan’daki Genelkurmay Çatı Davası’ndan 20 Haziran’da çıkan kararları, yargılama sürecinde gösterilen titizlikle bir arada düşündüğümüzde, adalet duygusunun gözetilmesi anlamında örnek bir yargılama faaliyeti olarak dikkate alabiliriz.

224 sanıklı davada bütün sanıkların durumu tek tek değerlendirildi, büyük bölümüne ağırlaştırılmış müebbet, ya da müebbet cezaları verildi.

Bu sanıklardan bir kısmı ‘anayasayı ihlale yardım’ suçundan 15 yıl, bir başka kısmı ‘terör örgütü üyeliğinden’ 12’şer yıl, ya da 6 yıl 7 ay gibi cezalara çarptırıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sahadaki restleşme yerini masada müzakereye bırakıyor 16 Eylül 2020 | 357 Okunma Yassıada’da “Ben de babam gibi burada ölmek istiyorum” diyen bir adam 14 Eylül 2020 | 354 Okunma Hazır olun! Karadeniz’den yeni bir doğal gaz müjdesi daha geliyor 12 Eylül 2020 | 5.028 Okunma Fransa’nın yaptırım tehditleri için Ankara ne diyor? 09 Eylül 2020 | 3.219 Okunma Ankara’dan Macron’a Barzani golü 07 Eylül 2020 | 6.982 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar