Trump o kararı nasıl aldı? Türkiye şimdi ne yapacak?

Yabancı basında ABD’nin, daha doğrusu Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme kararı almasının arka planıyla ilgili dikkat çekici haberler çıkıyor.Bunlardan biri AP’nin, Washington ve Ankara’daki...

Yabancı basında ABD’nin, daha doğrusu Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme kararı almasının arka planıyla ilgili dikkat çekici haberler çıkıyor.

Bunlardan biri AP’nin, Washington ve Ankara’daki kaynaklardan aldığı bilgilerle yayınladığı bir haber.

Trump’ın o tarihî kararı nasıl verdiğini, perde arkasında neler olup bittiğini bilmek, hem Washington’daki atmosferi, güç dengelerini kavramak, hem de Türkiye’nin, daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o karar verilirken oynadığı rolün iyi anlaşılması için kıymet arz ediyor.

O halde, o bir hafta boyunca Amerika’da neler olup bittiğini anlatmaya başlayalım:

-İşaret fişeğinin fitilini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir cümlelik açıklaması ateşliyor. Erdoğan’ın, “Hazırlıklarımızı tamamladık, birkaç gün içinde Fırat’ın doğusu için operasyona başlıyoruz” demesi, Washington’u alarma geçiriyor.

-Dışişleri Bakanı Pompeo, 13 Aralık’ta ‘ağzını yoklamak’, Erdoğan’ın niyetini anlamak için Türk mevkidaşı Çavuşoğlu’nu arıyor ama istediğini elde edemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.091 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.541 Okunma Yüzde 50 artı 1 kuralı meclis gündemine gelecek mi? 20 Kasım 2021 | 199 Okunma Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni müjdeler 18 Kasım 2021 | 388 Okunma AK Parti İstanbul’da 2023 seçimlerine nasıl hazırlanıyor? 17 Kasım 2021 | 3.362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar