Temel Bey ne yaptı öyle?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet'in bugünkü (16.04.2022)''Temel Bey ne yaptı öyle?'' başlıklı yazısı.

Muhalefet partilerinin oluşturduğu 6’lı masanın çatlama emareleri gösterdiği bir ortamda, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun sürpriz açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

Geçenlerde masanın küçük ortaklarından olan Demokrat Parti’nin Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın yaptığı paylaşımlar, “Orada neler oluyor” sorusunu gündeme taşımıştı.

O sert açıklamaların üstüne şimdi de bu geldi.

O masada olmaktan en fazla heyecan duyan isimlerden biri olmasına rağmen Karamollaoğlu’nun ‘üçüncü ittifaktan’ söz eden net cümleler sarf etmesi, gerçekten şaşırtıcı oldu.

Önce o sözlerin özet halini hatırlatalım:

“Şu anda şartlar değişti. Seçim kanunu ile birlikte görüşlerimiz de değişti. 6’lı masa aslında muhalefetin diyalog ortamını oluşturuyor. İlle de her noktada birlikte hareket etme mecburiyeti yok.”

“…Ama üçüncü ittifak, yeni seçim kanunundan dolayı olabilir. Tek tek de girilse, üç partinin aldıkları oyu birlikte oldukları takdirde üst üste koyarsanız daha büyük çoğunluk elde edersiniz. Milletvekili çıkarma ihtimali artar.”

Dün, üzerinde epeyce gürültü koparan bu sözlerle ilgili söz sahibinden ‘düzeltme’ açıklaması geldi.

“İttifak içi ittifak meselesiyle ilgili sözlerim eksik kalmış veya yanlış anlaşılmış” ifadesiyle.

SAADET ÇATISI ALTINDA DEVA VE GELECEK PARTİSİ BULUŞSUN ÖNERİSİYMİŞ

Karamollaoğlu’nun bu sözleriyle ilgili kendi yakın çevresinin nabzını şöyle bir yokladım.

Ne yaptı öyle Temel Bey diye sordum.

Şöyle şeyler işittim:

1-Temel Bey, ittifak içi ittifak meselesiyle ilgili fikirlerini bir senedir kapalı toplantılarda dillendiriyordu. Yani mesele bizim için yeni bir mesele sayılmaz.

2-Yapmak istediği şey, 6’lı ittifakın içinde başka ittifaklar oluşturmak. Bölgesel bazda, özellikle de genel başkanların seçim bölgelerini kapsayacak türden ittifaklar. O şekilde Meclis’e daha rahat girileceğini düşünüyor.

3-Saadet Partisi çatısı altında DEVA ve Gelecek Partisinin katılacağı bir ittifak formülü bu. Çatı Saadet olmalı. Olmazsa olmazımız bu.

Bunlar Karamollaoğlu’nun ilk sözlerindeki maksadının çerçevesine uygun düşen cümleler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 223 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 110 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 76 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar