Şartlar değişti!

“Şartlar değişti” ifadesi Selahattin Demirtaş’a ait. 2014 yılında, tıkanan çözüm süreci için iyi niyetle ‘kanal açma’ arayışlarının yürütüldüğü ortamda, AK Partili bir isimle yaptığı görüşme sırasında söylemişti.

“Şartlar değişti” derken, Suriye’deki yeni durumu, PKK/YPG’nin ülkenin kuzeyindeki kazanımlarını kastediyordu.

Suriye’de ABD’nin kuklası olma pahasına, ‘özyönetim’ şartları oluşmuş, Öcalan’ın resimleri devlet dairelerine asılmış, dağdakilerin rüyalarını besleyen bu tablo hayat bulmuştu.

Demirtaş, “Şartlar değişti” derken, “Artık çözüm sürecinin sunduğu perspektifle yetinmemizi beklemiyorsunuz herhalde” demek istiyordu.

2015 başından itibaren olup bitenleri, HDP’nin bu yeni duruşu üzerinden okumaya başladığınızda, “Şartlar değişti” ifadesini anlamlandırmak mümkün hale gelebiliyor.

* Grup toplantısında yapılan tek cümlelik “Seni Başkan yaptırmayacağız” konuşması,

* Kürtlere dönük ret ve asimilasyon politikalarına son veren, üstüne de demokratik siyaset ve eşit vatandaşlık temelli bir projeyle sorunu kökten çözmek isteyen AK Parti ve Tayyip Erdoğan’a karşı nefret söylemine yönelip, Kürt sorununun ‘kurumsal sahibi’ CHP’yle ittifak için yelkenlerin açılması,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin önüne çıkan iki önemli fırsat 19 Eylül 2019 | 2.527 Okunma Ankara’da yapılan Suriye zirvesinin yansımaları 18 Eylül 2019 | 2.706 Okunma Bir milli güvenlik meselesi olarak ‘tohumculuk’ 16 Eylül 2019 | 2.723 Okunma “Söyler misin, Erdoğan ülkesindeki ‘oligarkları’ nasıl yenilgiye uğrattı?” 12 Eylül 2019 | 565 Okunma İfade özgürlüğünü genişletme arayışları 11 Eylül 2019 | 2.422 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar