Şartlar değişti!

“Şartlar değişti” ifadesi Selahattin Demirtaş’a ait. 2014 yılında, tıkanan çözüm süreci için iyi niyetle ‘kanal açma’ arayışlarının yürütüldüğü ortamda, AK Partili bir isimle yaptığı görüşme sırasında söylemişti.

“Şartlar değişti” derken, Suriye’deki yeni durumu, PKK/YPG’nin ülkenin kuzeyindeki kazanımlarını kastediyordu.

Suriye’de ABD’nin kuklası olma pahasına, ‘özyönetim’ şartları oluşmuş, Öcalan’ın resimleri devlet dairelerine asılmış, dağdakilerin rüyalarını besleyen bu tablo hayat bulmuştu.

Demirtaş, “Şartlar değişti” derken, “Artık çözüm sürecinin sunduğu perspektifle yetinmemizi beklemiyorsunuz herhalde” demek istiyordu.

2015 başından itibaren olup bitenleri, HDP’nin bu yeni duruşu üzerinden okumaya başladığınızda, “Şartlar değişti” ifadesini anlamlandırmak mümkün hale gelebiliyor.

* Grup toplantısında yapılan tek cümlelik “Seni Başkan yaptırmayacağız” konuşması,

* Kürtlere dönük ret ve asimilasyon politikalarına son veren, üstüne de demokratik siyaset ve eşit vatandaşlık temelli bir projeyle sorunu kökten çözmek isteyen AK Parti ve Tayyip Erdoğan’a karşı nefret söylemine yönelip, Kürt sorununun ‘kurumsal sahibi’ CHP’yle ittifak için yelkenlerin açılması,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz, olamaz 29 Şubat 2020 | 27 Okunma En kritik eşiğe yaklaşırken 26 Şubat 2020 | 2.594 Okunma İdlib için yeni milat 5 Mart mı? 24 Şubat 2020 | 2.658 Okunma İkinci raporda ne yazıyor? Milli Savunma Üniversitesi’ne neden bu kadar önem veriyorlar? 22 Şubat 2020 | 479 Okunma Darbe söylentilerine nasıl yaklaşmalı? 19 Şubat 2020 | 2.107 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar