Saraybosna notları

Bosna su zengini bir ülke. Her taraftan şırıl şırıl sular akıyor. Bu böyle olmasına rağmen, 2 yıl önce yaz aylarında Saraybosna’da şebeke suları bir anda akmamaya başlamış.

Dağlardan, taşlardan akan suları evlere getirmek için bir sistem gerekiyor sonuçta.

Musluklardan ıslık sesleri gelmeye başlayınca, Bosnalılar, akıllarına gelen ilk ülkeye, Türkiye’ye ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvurmuşlar.

İstanbul belediyesi de gelip, pompa sistemi kurarak şebeke sorununu çözmüş.

Saraybosna’da konuştuğumuz insanlar, “İstanbul seçimlerinin Bosna’ya dokunan kısmı da burası. Tekrar böyle acil bir ihtiyaç olduğu takdirde aynı desteği alır mıyız, bilmiyoruz” diyorlar.

İstanbul’un yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’un fiziki sınırlarının ötesinde ‘Gönül coğrafyası’ diye tarif ettiğimiz bölgelerle ilgili, mesela Bosna ile ilgili yaklaşımı nedir, nasıl davranacaktır henüz bilmiyoruz.

Kendisine müzahir çevrelerde, diyelim ki Saraybosna’nın tekrar bir su sorunu yaşaması halinde, yardım eli uzatılması fikrine nasıl bakılır acaba?

İstese bile ‘mahalleden’ birileri karşısına çıkıp, “İstanbul’un kaynaklarını İstanbullular dışında kimseye kullandırtmayız”der mi?

Ekrem beyin önünde daha uzun bir süre var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum S-400’ler konusunda ne düşünüyor? 18 Temmuz 2019 | 2.875 Okunma CHP ve FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları 17 Temmuz 2019 | 2.978 Okunma Üçüncü yıldönümünde 15 Temmuz 15 Temmuz 2019 | 2.438 Okunma Erdoğan’ın açıklamaları ve ‘Tur’ uçağından izlenimler 11 Temmuz 2019 | 2.629 Okunma Saraybosna notları 10 Temmuz 2019 | 2.645 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar