S-400 meselesinde ABD ile yeni bir krizin eşiğinde miyiz?

“Gündemimizdeki tüm konuların üzerinden geçtik''

Yunanistan ziyaretine eşlik ettiğimiz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Pazartesi sabahı Atina’da kahvaltı yaptık.

Yunanistan’da olmamıza rağmen, sadece bu gezi ile sınırlı kalmadan, Türkiye’nin dış politika alanına giren pek çok konuda sorular yönelttik kendisine.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı’nın hemen yanında, son dönemde Türkiye adına çok kritik konularda müzakereler yürüten Bakan Yardımcısı Sedat Önal oturuyordu ve kendisini dinleme imkânı da bulduk.

Örneğin ABD’de yeni yönetim işbaşına geldikten sonra, Ankara’ya ilk üst düzey ziyareti gerçekleştiren Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’la Bakan Yardımcısı Önal görüşmüştü ve bu görüşmenin hem içeriği hem de atmosferi, yeni dönemdeki ilişkilerin ‘ruhunu’ anlama bakımından önem taşıyordu.

ABD Bakan Yardımcısı Türkiye’ye geldikten sonra kamuoyuna yansıyan bir demecinde, “Türkiye S-400 işinden vazgeçmeli. Bu teknik bir konu değil” şeklinde sözler sarf etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefet partileri bu konuda neden hiç konuşmuyor? 21 Ekim 2021 | 649 Okunma Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “Biz eğitimde iyi değiliz” algısı var. Hayır iyiyiz 19 Ekim 2021 | 259 Okunma İklim değişikliği, küresel ısınma Türkiye’yi nasıl tehdit ediyor? Nasıl bir yol haritası izlenecek? 16 Ekim 2021 | 64 Okunma Avrupa’da doğalgaz, elektrik fiyatları uçtu gitti. Peki bizde durum nasıl? 14 Ekim 2021 | 2.118 Okunma Erdoğan neden ‘operasyon’ sinyali verdi? 13 Ekim 2021 | 2.528 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar