S-400 meselesinde ABD ile yeni bir krizin eşiğinde miyiz?

“Gündemimizdeki tüm konuların üzerinden geçtik''

Yunanistan ziyaretine eşlik ettiğimiz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Pazartesi sabahı Atina’da kahvaltı yaptık.

Yunanistan’da olmamıza rağmen, sadece bu gezi ile sınırlı kalmadan, Türkiye’nin dış politika alanına giren pek çok konuda sorular yönelttik kendisine.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı’nın hemen yanında, son dönemde Türkiye adına çok kritik konularda müzakereler yürüten Bakan Yardımcısı Sedat Önal oturuyordu ve kendisini dinleme imkânı da bulduk.

Örneğin ABD’de yeni yönetim işbaşına geldikten sonra, Ankara’ya ilk üst düzey ziyareti gerçekleştiren Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’la Bakan Yardımcısı Önal görüşmüştü ve bu görüşmenin hem içeriği hem de atmosferi, yeni dönemdeki ilişkilerin ‘ruhunu’ anlama bakımından önem taşıyordu.

ABD Bakan Yardımcısı Türkiye’ye geldikten sonra kamuoyuna yansıyan bir demecinde, “Türkiye S-400 işinden vazgeçmeli. Bu teknik bir konu değil” şeklinde sözler sarf etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan/Biden zirvesinin sonuçları ve Türk/Amerikan ilişkilerinin seyrine dair yeni senaryolar 19 Haziran 2021 | 1.472 Okunma Erdoğan-Biden görüşmesinin perde arkası 16 Haziran 2021 | 523 Okunma Erdoğan/Biden görüşmesi ve NATO Zirvesi öncesi Libya’ya yapılan çıkarmanın perde arkası 14 Haziran 2021 | 1.270 Okunma Kanal İstanbul gerçekleri 12 Haziran 2021 | 1.641 Okunma Türkiye’nin doğalgaz açıklamaları bilimsellikten uzak mı? Enerji Bakanı Dönmez’e sordum 09 Haziran 2021 | 477 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar