Mısır’ın aslan yüreklisi Hakk’a yürürken

2013’ün Temmuz sonunda Ankara’da görev yapan ABD’nin üst düzey bir yetkilisi ile birkaç gazeteci bir araya gelmiştik.Aradan 6 yıl geçmiş olmasına rağmen ‘Off the record’ kuralına sadık kalmak istemem...

2013’ün Temmuz sonunda Ankara’da görev yapan ABD’nin üst düzey bir yetkilisi ile birkaç gazeteci bir araya gelmiştik.

Aradan 6 yıl geçmiş olmasına rağmen ‘Off the record’ kuralına sadık kalmak istemem nedeniyle, kamuoyu tarafından da bilinen o kişinin ismini vermek istemiyorum.

Bizim görüşmemizden birkaç hafta önce Mısır’da darbe olmuş, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi zorla görevinden alınıp cezaevine gönderilmiş, halk darbeci general Sisi’ye karşı barışçıl gösteriler yapıyordu.

O günlerde Erdoğan yönetiminden hiç hazzetmediğini yaptığı başka açıklamalarda da dışa vuran ABD’li muhatabımıza “Neden darbeye darbe demediniz” diye yekten sordum.

İkna etme kaygısı gütmeden, söyleyeceklerine şaşırmamdan etkilenmeyeceğini belli ederek şöyle dedi:

“Yasalarımıza göre Mısır’da olanı darbe olarak adlandırırsak, tüm askeri desteğimizi kesmemiz gerekir. Bu iyi bir fikir olabilir ama önceliğimiz, Mısır’daki durumun daha da kötüleşmemesi, Mısır’ın iç savaşa sürüklenmemesi.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bugünlere nasıl geldik? 22 Temmuz 2019 | 2.581 Okunma Toplum S-400’ler konusunda ne düşünüyor? 18 Temmuz 2019 | 2.879 Okunma CHP ve FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları 17 Temmuz 2019 | 2.980 Okunma Üçüncü yıldönümünde 15 Temmuz 15 Temmuz 2019 | 2.438 Okunma Erdoğan’ın açıklamaları ve ‘Tur’ uçağından izlenimler 11 Temmuz 2019 | 2.629 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar