Mısır’ın aslan yüreklisi Hakk’a yürürken

2013’ün Temmuz sonunda Ankara’da görev yapan ABD’nin üst düzey bir yetkilisi ile birkaç gazeteci bir araya gelmiştik.Aradan 6 yıl geçmiş olmasına rağmen ‘Off the record’ kuralına sadık kalmak istemem...

2013’ün Temmuz sonunda Ankara’da görev yapan ABD’nin üst düzey bir yetkilisi ile birkaç gazeteci bir araya gelmiştik.

Aradan 6 yıl geçmiş olmasına rağmen ‘Off the record’ kuralına sadık kalmak istemem nedeniyle, kamuoyu tarafından da bilinen o kişinin ismini vermek istemiyorum.

Bizim görüşmemizden birkaç hafta önce Mısır’da darbe olmuş, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi zorla görevinden alınıp cezaevine gönderilmiş, halk darbeci general Sisi’ye karşı barışçıl gösteriler yapıyordu.

O günlerde Erdoğan yönetiminden hiç hazzetmediğini yaptığı başka açıklamalarda da dışa vuran ABD’li muhatabımıza “Neden darbeye darbe demediniz” diye yekten sordum.

İkna etme kaygısı gütmeden, söyleyeceklerine şaşırmamdan etkilenmeyeceğini belli ederek şöyle dedi:

“Yasalarımıza göre Mısır’da olanı darbe olarak adlandırırsak, tüm askeri desteğimizi kesmemiz gerekir. Bu iyi bir fikir olabilir ama önceliğimiz, Mısır’daki durumun daha da kötüleşmemesi, Mısır’ın iç savaşa sürüklenmemesi.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye ve Rusya Libya için uzlaşma sağlayabilecek mi? 27 Mayıs 2020 | 2.261 Okunma Suriye’den sonra Libya’da da Ruslarla baş başa mı kalıyoruz? 23 Mayıs 2020 | 2.742 Okunma Libya’da son gelişmeler neyin habercisi? 20 Mayıs 2020 | 2.723 Okunma Örnek olduğumuz dünyaya ders olmayalım 18 Mayıs 2020 | 1.966 Okunma Darbe kışkırtıcılığı yapanlar, vesayet peşinde koşanlar teşhir edilmesin mi? 16 Mayıs 2020 | 2.240 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar