Libya anlaşması bir barış projesine dönüştürülebilir mi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ATV yayınında Libya ile yapılan deniz sınırlarının yetkilendirilmesi anlaşmasına atfen, “Burada aslında Sevr’in tersyüz edilmesi var” diye bir ifade kullandı.

Hemen aklınız Anadolu topraklarına gitmesin.

‘Deniz hâkimiyet alanları üzerinden Türkiye’yi Sevr’e mahkûm etmek’ fikri üzerinden mantık yürütülürse, bu sözlerin yerli yerine oturacağı görülür.

Türkiye’yi Akdeniz’e en geniş kıyı sahibi ülkelerden biri olduğu halde, bu denizin yeraltı zenginliklerinden yoksunbırakma çabaları, arayışları, mutabakatları, Antalya kıyılarına mahkûm etme niyetleri aleni bir şekilde karşımızda duruyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hande Fırat’a yaptığı açıklamada ülkenin maceraya sürüklendiği fikri üzerinden “Ne işimiz var Libya’da?” diye kulakların aşina olduğu bir soru attı ortaya.

Peki, “O zaman Yunanistan’ın Mısır’da ne işi var” diye sorsak, nasıl olur?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.091 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.541 Okunma Yüzde 50 artı 1 kuralı meclis gündemine gelecek mi? 20 Kasım 2021 | 199 Okunma Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni müjdeler 18 Kasım 2021 | 388 Okunma AK Parti İstanbul’da 2023 seçimlerine nasıl hazırlanıyor? 17 Kasım 2021 | 3.362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar