Kolombiya Cumhurbaşkanı’nın Tayyip Erdoğan hatırası

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet’in bugünkü (30.04.2022)''Kolombiya Cumhurbaşkanı’nın Tayyip Erdoğan hatırası’’ başlıklı yazısı.

Uçağımızın tekerleri Panama’nın başkenti Panama City’den Venezüela’nın başkenti Karakas için dönmeye başladığında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Özel Kalemi Sait Uyanık saatini gösterdi.

12.34’ü gösteriyordu.

Programda da kalkış saatimiz 12.35 olarak gözüküyordu.

6 ülkeyi kapsayan 7 günlük Latin Amerika çıkarmasının nasıl bir dakiklik içinde ilerlediğini ifade etmek için bunu yazdım.

Gezi süresince bu uzak coğrafyadaki izlenimlerimi aktarmak üzere kaleme aldığım üçüncü yazı oluyor bu.

Siz bu yazıyı okuduğunuz saatlerde bizim uçağımız, gezinin son ayağı olan ve birkaç yıl önce yaşadığı ekonomik ve siyasi çalkantılarla ülkemizde de gündem olan Venezüela’dan Türkiye’ye doğru hareket halinde olacak.

Şimdi bandı biraz geri sarıp gezinin Kolombiya ayağına dönelim.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Latin Amerika çıkarmasında en verimli görüşmelerden biri, Kolombiya’nın başkenti Bogoto’da gerçekleşti.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque, Türkiye’den gelen heyete olan ilgisini, Çavuşoğlu ile basın toplantısına bizzat katılarak gösterdi.

Konuşmasında, “Kolombiya’ya birçok alanda daha fazla Türk yatırımı gelmesine değer veriyoruz” dedi.

Çavuşoğlu ise, yapılan toplantıların çok verimli ve sonuç odaklı olduğunu belirterek üzerinde müzakere edilen anlaşmaların iki ülke arasındaki ticareti hızlandıracağını vurguladı.

Öğrendiğime göre, Kolombiya Cumhurbaşkanı, Çavuşoğlu ile görüşmesinde 15 yıl öncesine ait bir hatırasını anlatmış.

Erdoğan, 2007 yılında Başbakan iken, Harvard’da, her zamanki gibi ‘kitabın ortasından’ bir konuşma yapmış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 223 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 110 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 76 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar