Kılıçdaroğlu İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığı için ilk defa topa girdi

Son gelişmeler derken, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in elini açık ettiği son teklifinden söz ediyorum

AK Parti’nin hazırladığı, seçim yasasında değişiklik öngören ‘taslak çalışmaya’ dair birkaç kulis bilgisi vererek başlayalım.

Bu konuyla ilgili olarak AK Parti’nin en üst karar mercii olan MYK’da sunumlar yapıldı, değerlendirmeler alındı ve hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı.

Önümüzdeki süreç içerisinde yeni anayasa metni gibi, seçim kanununda değişiklik öngören çalışma için de, AK Parti ile MHP’nin ortak bir müzakere yürütmesi bekleniyor.

AK Parti’nin çalışmasında iki başlık ön plana çıkmış durumda.

1-Seçimlerde bölge sayısının artırılarak her bir seçim bölgesinin 7 milletvekili çıkaracak şekilde düzenlenmesi. Yani yıllardır tartışılan ‘daraltılmış seçim bölgesi’ fikri için gelinen nokta itibarıyla bir olgunlaşmadan söz edilebilir.

2-Seçim barajının düşürülmesi hususunda iki partide de olumlu yönde bir yaklaşım söz konusu. Yüzde 10 barajı düşürülecek ama 7 mi.... 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2023’te iktidar değişikliği olursa dev projelerin akıbeti ne olacak? 18 Eylül 2021 | 512 Okunma Ruslar, İdlib’de ateşkesi yeniden bozma hazırlığı mı yapıyor? 16 Eylül 2021 | 559 Okunma Ekrem İmamoğlu neden fren yaptı? Bunun sebebi Kılıçdaroğlu-Akşener rekabeti mi? 15 Eylül 2021 | 533 Okunma Laiklik tartışmalarına neden döndük? 11 Eylül 2021 | 132 Okunma Aşılarla ilgili çok sorulan soruları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordum 09 Eylül 2021 | 1.623 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar