Fırat’ın doğusu ‘Gordion Düğümüne’ döndü

Kuzey Suriye ya da daha bilindik tanımıyla Fırat’ın doğusu meselesinde ilgili aktörlerin aldıkları pozisyonlar, son bir hafta içerisinde daha bir belirgin hale gelmiş durumda.Türkiye’den başlayarak bunu biraz...

Kuzey Suriye ya da daha bilindik tanımıyla Fırat’ın doğusu meselesinde ilgili aktörlerin aldıkları pozisyonlar, son bir hafta içerisinde daha bir belirgin hale gelmiş durumda.

Türkiye’den başlayarak bunu biraz anlatalım:

Rusların bütün gücüyle sahaya indiği 2015 Eylül ayı sonrası, Suriye meselesinde önceliğini PKK/YPG tehdidini bertaraf etmek olarak güncelleyen Ankara, iki alternatifli güzergah üzerinde ilerleyerek yol katetmek istiyor.

Bu iki alternatifi şu şekilde tanımlayabiliriz:

1-Ankara, ABD Başkanı Trump’ın önerisiyle gündeme gelen 32 kilometre derinliğinde, 450 kilometre uzunluğunda olması hedeflenen ‘güvenli bölgenin’ kontrolünü elinde tutmak istiyor.

2-Rusya Devlet Başkanı Putin’in önerisiyle gündeme gelen ‘Adana Mutabakatı’ çerçevesinde Esed rejiminin PKK/YPG’yi devre dışı bırakması seçeneğine oynuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin ‘mavi vatan’ sınırları nasıl genişledi? 07 Aralık 2019 | 2.542 Okunma Ellerinde bir tek yaptırım sopası kaldı ama o da tavsadı 04 Aralık 2019 | 2.269 Okunma Çadırın orta direği çatırdıyor 02 Aralık 2019 | 3.024 Okunma “ABD bu defa dürüst davrandı ama Ruslar sözlerini tutmadı” 30 Kasım 2019 | 3.114 Okunma Havada uçuşan senaryolar… 27 Kasım 2019 | 2.560 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar