Fırat’ın doğusu ‘Gordion Düğümüne’ döndü

Kuzey Suriye ya da daha bilindik tanımıyla Fırat’ın doğusu meselesinde ilgili aktörlerin aldıkları pozisyonlar, son bir hafta içerisinde daha bir belirgin hale gelmiş durumda.Türkiye’den başlayarak bunu biraz...

Kuzey Suriye ya da daha bilindik tanımıyla Fırat’ın doğusu meselesinde ilgili aktörlerin aldıkları pozisyonlar, son bir hafta içerisinde daha bir belirgin hale gelmiş durumda.

Türkiye’den başlayarak bunu biraz anlatalım:

Rusların bütün gücüyle sahaya indiği 2015 Eylül ayı sonrası, Suriye meselesinde önceliğini PKK/YPG tehdidini bertaraf etmek olarak güncelleyen Ankara, iki alternatifli güzergah üzerinde ilerleyerek yol katetmek istiyor.

Bu iki alternatifi şu şekilde tanımlayabiliriz:

1-Ankara, ABD Başkanı Trump’ın önerisiyle gündeme gelen 32 kilometre derinliğinde, 450 kilometre uzunluğunda olması hedeflenen ‘güvenli bölgenin’ kontrolünü elinde tutmak istiyor.

2-Rusya Devlet Başkanı Putin’in önerisiyle gündeme gelen ‘Adana Mutabakatı’ çerçevesinde Esed rejiminin PKK/YPG’yi devre dışı bırakması seçeneğine oynuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi Parti ne yapmaya çalışıyor? 12 Ağustos 2020 | 2.446 Okunma Oyun içinde oyun tuzak içinde tuzak 10 Ağustos 2020 | 2.919 Okunma Muharrem İnce’nin parti kuracağı söylentileri CHP’de nasıl karşılandı? 08 Ağustos 2020 | 390 Okunma Birleşik Arap Emirlikleri için hesap verme vakti 03 Ağustos 2020 | 1.934 Okunma Biri MI6’nın, diğeri Fransız Dış İstihbaratı’nın başına geçti: Kim bu büyükelçiler? 01 Ağustos 2020 | 775 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar