Enişte bizi niye öptü?

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i Ankara’da büyükelçilik yaptığı dönemden tanıyoruz.Birkaç kere bir araya gelmişliğimiz, televizyon programı yapmışlığımız...

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i Ankara’da büyükelçilik yaptığı dönemden tanıyoruz.

Birkaç kere bir araya gelmişliğimiz, televizyon programı yapmışlığımız vardır.

Haleflerini gözümüzün önüne getirdiğimiz takdirde Jeffrey’in ‘hoş bir seda bırakarak’ Ankara’dan ayrıldığını da söyleyebiliriz.

İki ülke ilişkilerindeki esaslı kırılmaların yaşandığı dönemin tarihçesine baktığımızda, Jeffrey’in ayrıldığı, yerine ‘Karanlıklar Prensi’ gibi çalışan Ricciardone’nin geldiği döneme en azından bir mim koymalıyız.

James Jeffrey, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıktan “PKK ve YPG’ye net destek veriyor” diyerek değiştirilmesini istediği, Ankara’da isminden nefretle söz edilen DEAŞ’la mücadele koordinatörü Brett McGurk’ün Suriye’de yürüttüğü kirli işleri dengeleme, biraz da Türkiye’deki yönetimin öfkesini dindirme niyetiyle böyle bir göreve atanmıştı.

Şimdi bu girizgahın, yazının esas konusuyla ilişkisine gelebiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.091 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.541 Okunma Yüzde 50 artı 1 kuralı meclis gündemine gelecek mi? 20 Kasım 2021 | 199 Okunma Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni müjdeler 18 Kasım 2021 | 388 Okunma AK Parti İstanbul’da 2023 seçimlerine nasıl hazırlanıyor? 17 Kasım 2021 | 3.362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar