Ekonomide, hukukta atılacak adımlar için nasıl bir yol haritası olacak?

Türkiye özelinde Cumhurbaşkanı üzerinden güçlü bir şekilde ekonomi/hukuk ilişkisi gündeme getiriliyorsa, bu iki alanda reform vaadinde bulunuluyorsa, demek ki, daha fazla ve daha kalıcı yatırım çekmenin yolunun ‘hukuktan’ geçtiğini düşünmek yanlış olmayacaktır.

Önümüzdeki hafta içerisinde yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü sık sık yan yana göreceğiz.

Malum, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, çarşamba gününden beri ekonominin demokrasi ve hukukla ilişkisine dair güçlü vurgular içeren konuşmalar yapıyor, ‘makas değişikliği’ anlamına gelecek cümleler kuruyor.

Beş gün içinde yaptığı konuşmaların hemen hepsinde bu bağlama yer açması, Erdoğan’ın kararlı şekilde adımlar atacağına işaret ediyor.

Ekonomi yönetiminde üstlendiği yeni görev nedeniyle Lütfi Elvan, bu yeni iradenin hukuk ve adalet kısmına dokunan yönüyle de Abdulhamit Gül, sürecin göz önündeki iki önemli aktörü olacak.

Bir yol haritasından söz edeceksek eğer, bu yol haritasının ilk günlerinin olabildiğince geniş istişarelerle geçeceğini söyleyebiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’nin hayalinde nasıl bir TSK var? 02 Aralık 2020 | 647 Okunma Satılmış ordu değil, satılmış kafalar 30 Kasım 2020 | 542 Okunma Çocuklar için dikkat! Kovid’le ortaya çıkan esrarengiz hastalık 28 Kasım 2020 | 1.248 Okunma Avrupa ve ABD ile ilişkiler yeniden düzelebilecek mi? 25 Kasım 2020 | 589 Okunma Kürtlerin değil Demirtaş’ın travması 23 Kasım 2020 | 573 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar