Çocuklar için dikkat! Kovid’le ortaya çıkan esrarengiz hastalık

Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C) Sözünü ettiğimiz hastalığın tam adı bu. En temel özelliği, Kovid’e bağlı bir hastalık olması. Avrupa ülkelerinde nisan ve mayıs aylarında bu yeni ortaya çıkan hastalıktan ötürü çok sayıda çocuk hayatını kaybetti.

Kovid-19 virüsüyle ilgili sahip olduğumuz en net bilgi, bu virüsle ilgili hala bilmediğimiz çok şeyin olduğu.

Gün geçmiyor ki, şaşırıp kaldığımız, bu virüs demek buna da neden oluyormuş denilen yeni bir bulgu ortaya çıkmış olmasın.

Geçen gün bir doktorun 10 yaşındaki kızıyla ilgili yaşadıklarını anlattığı bir yazı, WhatsApp üzerinden bana da ulaştı.

Doktor hanım, çocuğuyla ilgili yaşadığı ‘kâbusu’ anlatırken şöyle şeyler söylüyordu:

“Akşam hafif karın ağrısı olan çocuk gece boyu karın ağrısından kıvrandı, 7-8 kez kustu. Sabaha ağrı sağ alt kadrana lokalize oldu ve birden ateşi 38-39’lara yükseldi. Kaptım, Hacettepe Acile koştum.”

Anlattığına göre doktor hanımın kızının ateşinin düşürülmesi için bütün yollar deneniyor. İlaçlar, serumlar kullanılıyor ama ateş 39’dan aşağı düşürülemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haziran 2021’de seçim olur mu? 20 Ocak 2021 | 1.726 Okunma Muhalefetin ‘çıkmaz sokaktaki’ sistem değişikliği hesapları 18 Ocak 2021 | 953 Okunma Erdoğan’ın ittifak hamlelerine Saadet Partisi nasıl bakıyor? 16 Ocak 2021 | 2.876 Okunma Savunma Sanayii’nde gelecek on yılın hedefleri 13 Ocak 2021 | 1.341 Okunma ABD Suriye’de PKK kuşağı projesine yeniden döner mi? Ankara bu konuda ne düşünüyor? 11 Ocak 2021 | 681 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum