Bu defa olacak mı?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet'in bugünkü (30.03.2022)''Bu defa olacak mı?'' başlıklı yazısı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sağ kolu ve ‘sır küpü’ olarak bilinen Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna işgali başladıktan sonra uzun süre ortalıktan kaybolunca, hakkında bir sürü şayia çıkmıştı.

Ordunun başındaki adam savaş sırasında gözlerden ırak kalınca, bu durum doğal olarak “Ruslar için işler iyi gitmiyor” yorumlarını destekleyecek şekilde kullanıldı.

Şöyle diyeyim:

Putin ve Şoygu, Ukrayna için işgal planlarını, ta yaz aylarında, tatil yaptıkları Sibirya’da kafa kafaya verip birlikte hazırlamışlardı.

“Putin için en önemli adam kimdir” diye sorulsa, Sergey Lavrov’dan (Dışişleri Bakanı) daha önce Şoygu akla gelir.

Bütün bu bilgileri, Şoygu’nun dün yaptığı şu açıklamasının altını çizmek adına aktardım:

“Özel operasyonun ana hedefinin ilk bölümü tamamlandı.”

MÜZAKERELERİN BAŞINDAN BERİ EN ANLAMLI İLERLEME

Dün, İstanbul Dolmabahçe’de bir araya gelen Rus ve Ukrayna heyeti arasındaki müzakerelerin başladığı saatlerde yapılan bu açıklama, o masadan çıkabilecek sonuçlara dair de bir fikir veriyordu.

Nitekim öğleden sonra 4 saatlik görüşme turunun ardından yapılan açıklamalar, “Kısmi ateşkesin önü açıldı” şeklinde yorumlandı.

Görüşmelerin bitiminde Rus tarafından “Diyalog şartlarını oluşturmak için Kiev ve Çerniçiv şehirlerinin çevresindeki askeri aktiviteleri askıya alacağız” açıklaması geldi.

Ukrayna heyetinin temsilcileri, “Müzakerelerde bazı maddeler üzerinden uzlaşabildik” açıklamasını yaptı.

Gelinen noktanın, kaydedilen ilerlemenin en iyi özetini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarında bulduk.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 223 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 110 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 76 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar