Avrupa ve ABD ile ilişkilerde kritik günler, zorlu sınamalar

Önümüzdeki Perşembe ve Cuma günü toplanacak olan Avrupa Birliği liderler zirvesinin ana gündem konusu Türkiye olacak. Bir yaptırım kararı çıkacak mı?

Önümüzdeki Perşembe ve Cuma günü toplanacak olan Avrupa Birliği liderler zirvesinin ana gündem konusu Türkiye olacak.

Bir yaptırım kararı çıkacak mı? Yoksa, Ekim başındaki zirvede olduğu gibi, bu seçeneği hepten terk etmeden ‘öteleyen’ bir karar mı çıkacak?

Hiç kuşkusuz önemli bir sınama bu.

Hem, ekonomisi ‘yaptırım’ sözcüğünden hiç hazzetmeyen Türkiye için, hem de çok iyi olmasa da, Türkiye ile ilişkileri belli bir seviyede tutabilen, gönüllü ya da mecburen, birden fazla gerekçeyle ‘Türkiye faktörünü’ hesaba katarak hareket edebilen Avrupa Birliği için bu böyle.

Şöyle soralım:

‘Üyelik dayanışması’ ilkesini kullanarak zaman zaman Avrupa Birliği’ni esir alan Yunanistan ile birlikte son dönemde Türkiye’ye karşı sadece Doğu Akdeniz’de değil, her yerde hırçın bir politika izleyen Fransa’nın istediği mi olacak?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan kritik sorulara önemli cevaplar 04 Aralık 2021 | 178 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var - 2 02 Aralık 2021 | 586 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var? 01 Aralık 2021 | 3.347 Okunma Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.100 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.543 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar