ABD ile varılan mutabakat neleri kapsıyor?

Önceki akşam yapılan MYK toplantısı bittikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, randevu verdiği Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araya geldi.

Bakan Akar, Erdoğan’a Pazartesi ve Salı günü ABD’den gelen askeri heyetle Kuzeydoğu Suriye için yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Akar, dün sabah habercilerin sorularını yanıtlarken, “Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahede ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti” diye konuştu.

Savunma Bakanı’nın bu sözlerinin devamında gelen açıklamaları, Türkiye’nin pozisyonunu özetler nitelikteydi:

“…30-40 kilometrelik derinlik olması gerektiği, bu bölge içindeki YPG’lilerin tamamen buradan çıkarılması gerektiği, ayrıca YPG’nin elindeki ağır silahların toplanması ve bölge dışına çıkarılması, bunun dışında teröristler tarafından yapılmakta olan birçok tünel, tahkimat ve mevzilerin tahrip edilmesi ve bunları da Türk ve ABD askerlerinin birlikte yapması konusundaki taleplerimizi, isteklerimizi açık ve net bir şekilde masaya koyduk.”

Günün ilerleyen saatlerinde, Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile ABD heyeti ile varılan mutabakatın ana çerçevesi kamuoyuna duyuruldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şartlar değişti! 22 Ağustos 2019 | 2.554 Okunma Kayyım kararı neden alındı? 21 Ağustos 2019 | 3.675 Okunma Güvenli Bölge anlaşmasının bilinmeyenleri 19 Ağustos 2019 | 2.671 Okunma Üzüm bağlarından kiraz bahçelerine... 15 Ağustos 2019 | 2.194 Okunma Bayramdan sonra ne olacak? 14 Ağustos 2019 | 2.718 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar