Van’da ne oldu?

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda yaşanan garabet gerçekten akıl alır gibi değil. Yerel seçimlere gidilen süreçte defalarca yazdım; CHP ile DEM Parti arasında yapılan "kent uzlaşısı"...

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda yaşanan garabet gerçekten akıl alır gibi değil. Yerel seçimlere gidilen süreçte defalarca yazdım; CHP ile DEM Parti arasında yapılan "kent uzlaşısı" ve kendi adayını gösterme siyaseti sadece bir örtüydü. Esas amaç PKK'yı meşrulaştırma siyasetine CHP'yi ve sosyolojisini ortak etmekti. CHP de "Batı'da kazanmak" uğruna buna razı oldu.
Bu noktada sekiz yıl sonra suskunluğunu bozan Leyla Zana'nın ve Ahmet Türk'ün meydanlara çıkıp "Batı'da CHP'yi desteklemeyin, kendi partinize oy verin" minvalinde açıklamalar yapması da enteresandı. Hiçbirinin etkisi olmadı.
Hatta hiçbiri dönüp bu köşede birkaç kez dile getirdiğim şu siyasi hinliğe de karşı çıkmadı. DEM Parti, başta Diyarbakır ve Van olmak üzere seçimi kesin alacakları bütün il veya ilçelerde PKK'yla iltisaklı ve gelecekte sorun çıkarabilecek siyasi aktörleri aday gösterdi. Bu Kandil'in bilinçli ve hesaplı bir tercihiydi ve kimse buna itiraz etmedi.
İşte Van adayı Abdullah Zeydan tam da böyle bir siyasi profildi. İsteselerdi, daha...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Filistin davasında yeni dönem 22 Nisan 2024 | 16 Okunma CHP’de İmamoğlu vesayeti bitti mi? 21 Nisan 2024 | 684 Okunma Sivil dalga 20 Nisan 2024 | 541 Okunma CHP’nin ‘laiklik gömleği’ 18 Nisan 2024 | 653 Okunma Özgür Özel’den hukuk garabeti 16 Nisan 2024 | 569 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar