Soldan bir CHP eleştirisi

Son dönemde CHP'li siyasi aktörlerin, iktidar mensuplarını, bürokratları, hatta gazetecileri "yargılayacağız" demeleri yeni değil. CHP'liler bunu hep yaptı, yapmaya da devam ediyor. Hak, hukuk, adalet demelerine bakmayın, ekrana...

Son dönemde CHP'li siyasi aktörlerin, iktidar mensuplarını, bürokratları, hatta gazetecileri "yargılayacağız" demeleri yeni değil. CHP'liler bunu hep yaptı, yapmaya da devam ediyor. Hak, hukuk, adalet demelerine bakmayın, ekrana çıkan ya da tweet atan her CHP yöneticisi, mutlaka sözü iktidara veya destekleyenlere getirerek, "Onları yargılayacağız" diyor.
Sanıyorum bu vesayet ve darbe dönemlerinden kalma bir siyaset dili. Rahmetli Menderes'in akıbetini sık sık hatırlatmaları da bunun yansıması.
Bu rövanşist zihniyet hâlâ CHP'de etkili.
Sadece birkaç müptezel siyasetçiyle de sınırlı değil. Son günlerde yaygınlaşan "yargılayacağız" kampanyasının başını bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çekiyor.

CHP KİMLERİ YARGILAYACAK?
Kimler yok ki... Neredeyse 2014'ten bu yana tehdit edilmeyen toplumsal kesim kalmadı. Kılıçdaroğlu'nun her grup konuşması da şöyle bitiyor: "Merak etmeyin hepsini yargılayacağız..."
Bu tehdit dili Gürsel Tekin'de, "İktidar olduğumuzun sabahı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO kararı FETÖ’yü sarstı 05 Temmuz 2022 | 617 Okunma Çevreciler ve Yeşiller’in sesi duyulmuyor 03 Temmuz 2022 | 184 Okunma CHP elitist mi halkçı mı? 02 Temmuz 2022 | 353 Okunma Hükümetin ve muhalefetin dış politika karnesi 01 Temmuz 2022 | 229 Okunma NATO kararı muhalefeti nasıl etkiler? 30 Haziran 2022 | 427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar