Livaneli’nin sırrı

Bir haftadır Zülfü Livaneli'nin Marksist sol adına, İsmet İnönü'yü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal'ı "sağcı" ilan etmesi tartışılıyor. Bu açıklama, bir anlamda İdris...

Bir haftadır Zülfü Livaneli'nin Marksist sol adına, İsmet İnönü'yü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal"sağcı" ilan etmesi tartışılıyor.


Bu açıklama, bir anlamda İdris Küçükömer'in "Türkiye'de sağ soldur, sol da sağ" tespitini hatırlatsa da, eski bir CHP milletvekili olan Livaneli, öyle şeyler söylüyor ki, neresinden tutsanız elinizde kalıyor. İçinde doğrular olsa da büyük oranda yalan ve yanlışlardan oluşan ve deyim yerindeyse tam "post truth" siyaset örneği bir analiz.


Şu tabloya bakın: Ona göre, Baykal "tipik Sünni" bir siyasetçi ve "Alevi ve Kürtleri sevmez". Ecevit de MSP'yle demokrasinin bir gereği olarak koalisyon kurmakla değil, tam aksine "Devlete ilk defa İslamcı hareketi sokmuştur" denilerek suçlanıyor.


Bu zihniyetin 2002 seçimleri sonrası Erdoğan'ın önünü...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aziz Nesin’den ‘Faşist CHP’ yorumu 19 Ekim 2021 | 314 Okunma İmamoğlu’nun Diyarbakır’da açığa çıkan sırrı 17 Ekim 2021 | 2.074 Okunma Saadet Partisi ne yapacak? 16 Ekim 2021 | 466 Okunma Erken seçim olsaydı 15 Ekim 2021 | 414 Okunma ‘Siyasi suikastlar’ açıklaması neyin işareti 14 Ekim 2021 | 1.571 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar