Livaneli’nin sırrı

Bir haftadır Zülfü Livaneli'nin Marksist sol adına, İsmet İnönü'yü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal'ı "sağcı" ilan etmesi tartışılıyor. Bu açıklama, bir anlamda İdris...

Bir haftadır Zülfü Livaneli'nin Marksist sol adına, İsmet İnönü'yü, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal"sağcı" ilan etmesi tartışılıyor.


Bu açıklama, bir anlamda İdris Küçükömer'in "Türkiye'de sağ soldur, sol da sağ" tespitini hatırlatsa da, eski bir CHP milletvekili olan Livaneli, öyle şeyler söylüyor ki, neresinden tutsanız elinizde kalıyor. İçinde doğrular olsa da büyük oranda yalan ve yanlışlardan oluşan ve deyim yerindeyse tam "post truth" siyaset örneği bir analiz.


Şu tabloya bakın: Ona göre, Baykal "tipik Sünni" bir siyasetçi ve "Alevi ve Kürtleri sevmez". Ecevit de MSP'yle demokrasinin bir gereği olarak koalisyon kurmakla değil, tam aksine "Devlete ilk defa İslamcı hareketi sokmuştur" denilerek suçlanıyor.


Bu zihniyetin 2002 seçimleri sonrası Erdoğan'ın önünü...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HDP neden öfkeli, CHP neden rahat? 27 Temmuz 2021 | 781 Okunma Medya fonlaması ve CIA solu 25 Temmuz 2021 | 453 Okunma Dünya siyaset ve sosyetesinin yeni adresi 24 Temmuz 2021 | 144 Okunma ABD’li vakıf, sol basını neden besliyor? 23 Temmuz 2021 | 420 Okunma Göç küresel bir tuzak mı? 22 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar