FETÖ elebaşı Gültekin Uysal’ın evinde mi kaldı?

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür'ün bugünkü (13.09.2022)''FETÖ elebaşı Gültekin Uysal’ın evinde mi kaldı?'' başlıklı yazısı.

CHP ile İyi Parti arasında başlayan HDP çatlağı, yeni çatlaklara mı yol açar yoksa liderler bir araya gelip çatlağın üstünü mü örterler henüz belli değil. Daha önemlisi, yeni çatlaklardan korkuluyor. Korkuluyor çünkü 6'lı masanın tek çatlak alanı HDP değil. Daha büyük kriz alanları da var. Mesela ABD-Türkiye ilişkileri ve onun bir devamı olarak FETÖ meselesi masanın önünde bir handikap olarak duruyor.
Gerçi bir bütün olarak 6'lı masayı oluşturan partilerin hiçbirinin ABD gibi bir derdi yok. ABD'nin Yunanistan'ı Türkiye'yi tehdit eden üslerle donatması ve Türkiye'ye karşı kışkırtması, 6'lı masanın hiç umurunda değil. Aralarında memnuniyet duyanlar bile var.
Hatta bazı CHP'li aktörler daha ileri gidip, Yunanistan'ın değil Türkiye'nin hatalı olduğunu söylüyor. Benzer bir yaklaşımı ABD'nin Suriye siyasetinde de görüyoruz. Bugüne kadar 6'lı masa, ABD'nin PKKYPG'ye milyonlarca dolar destek vermesini, binlerce TIR silah göndermesini hiç gündem yapmadı. İçlerinden hiçbiri çıkıp da, "Ey ABD, sen neden teröre destek veriyorsun" demedi. Hatta HDP'yi ürkütecek korkusuyla o konu açıldığında hemen devreye iktidarın Suriye siyaseti sokuldu ve üstü...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidar ve muhalefetin gündemi 23 Eylül 2022 | 286 Okunma HDP artık masada 22 Eylül 2022 | 1.199 Okunma Akşener ne yapmaya çalışıyor? 20 Eylül 2022 | 2.082 Okunma İmamoğlu-Davutoğlu yemeği 18 Eylül 2022 | 744 Okunma Semerkand’da Doğu’nun başkanları 17 Eylül 2022 | 261 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar