Demirtaş’ın siyasete ‘şüpheli’ vedası

Seçim bitti, iktidar yeni dönüme hazırlanırken, muhalefetteki her partinin içinde derin bir hesaplaşma var. Bu açıdan CHP'nin kuyruğuna takılan HDP cenahında ilginç şeyler oluyor. Önce seçmenin tavrına...

Seçim bitti, iktidar yeni dönüme hazırlanırken, muhalefetteki her partinin içinde derin bir hesaplaşma var. Bu açıdan CHP'nin kuyruğuna takılan HDP cenahında ilginç şeyler oluyor. Önce seçmenin tavrına bakalım.
AK Parti döneminde nefes alan HDP'li seçmen, bu seçimlerde küçük de olsa bir hesap sorma başlattı. 14 Mayıs'ta HDP oylarını en az yüzde 4 düşürerek müthiş bir ders verdi. Hatırlayın Pervin Buldan yüzde 15 oydan söz ediyordu. Bu tepki ikinci turdaki cumhurbaşkanlığı seçiminde de sürdü. Hem bölgede hem de İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde dramatik oy düşüşü HDP yönetimini şoke etti.
Bu tepki HDP'yi derinden sarsarken yeni bir sorgulamanın da kapısını araladı.
Siyasi sonucun sorumlularından biri de Edirne Cezaevi'nde yatan ve yeni kuşak siyasetçilerin önde gelen isimlerinden sayılan Selahattin Demirtaş'tı. Terör hükümlüsü Demirtaş, neredeyse son 10 yılda sadece HDP-CHP siyasetine de yön veren bir isimdi. Seçim sonuçlarına tepkiler artınca dün çok çarpıcı bir açıklama yaptı:
"Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Siyasi çekişme değil gerilla savaşı’ 29 Eylül 2023 | 268 Okunma FETÖ’cü Garson’un sırrı 28 Eylül 2023 | 1.450 Okunma İmamoğlu Tuzla için hiçbir şey yapmadı 27 Eylül 2023 | 269 Okunma PKK-HDP’nin KDP düşmanlığı 26 Eylül 2023 | 644 Okunma CHP’de ‘siyaset yaptırmayalım’ çağrısı 24 Eylül 2023 | 248 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar