CHP’de ‘Tasfiye Taburları’

Prusyalı General ve entelektüel Carl von Clausewitz, "Savaş siyasetin başka araçlarla (şiddet araçlarıyla) devamıdır" der. Aslında siyaset de bir çeşit savaştır. Siyaset alanında sert ideolojik mücadelelerin...

Prusyalı General ve entelektüel Carl von Clausewitz, "Savaş siyasetin başka araçlarla (şiddet araçlarıyla) devamıdır" der. Aslında siyaset de bir çeşit savaştır. Siyaset alanında sert ideolojik mücadelelerin yaşandığı, strateji ve taktiklerin havada uçuştuğu, bazen zorun devreye sokulduğu, her yolun mübah sayılarak rakiplerin ortadan kaldırıldığı bilinen bir gerçek.
Bu siyasi savaşlar da farklı partiler ve ideolojiler arasında olduğu gibi aynı parti içinde de yaşanabiliyor. CHP tarihi bu açıdan çok zengin. Çoğu kez fikir yarışlarının yapıldığı kongrelerin, kurultayların zaman zaman "savaş alanı"na döndüğü gerçeği de herkesin malumu.
Bugün işte onlardan biri, CHP'nin 38'inci Olağanüstü Kurultayı gerçekleşiyor. Gerilim yaşanacağına ilişkin düşük düzeyde bir kaygı olsa da kurultay öncesi Ankara kulislerindeki hava çok pozitif görünüyor... Bunun nedeni de herhalde her iki tarafın da kazanma hesabı yapması.
Kalacağım otelin önünde karşılaştığı bir grup Kılıçdaroğlu taraftarına beklentilerini soruyorum.
"Başa baş görünüyor ama biz...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi Parti, FETÖ ve Gladyo 30 Kasım 2023 | 184 Okunma İyi Parti’siz HEDEP’le ittifak planı 28 Kasım 2023 | 697 Okunma Siyasetin nabzı ve Güneydoğu’nun gizemli şehri 26 Kasım 2023 | 404 Okunma Akşener ve CHP’nin ‘abla’ siyaseti 25 Kasım 2023 | 521 Okunma Partiler mi yüzde 50+1 mi değişmeli? 24 Kasım 2023 | 2.845 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar