‘ABD tarihi hata yaptı’

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür'ün bugünkü (20.11.2022)'' ‘ABD tarihi hata yaptı’'' başlıklı yazısı.

Dünyada bizdeki kadar garip bir durum olduğunu sanmıyorum. İstanbul'un göbeğinde insanlık dışı bir terör saldırısı oluyor, muhalefet ve bazı medya organları, teröristlerden ve arkasındaki güçlerden çok hükümete saldırıyor. İş öyle bir noktaya vardı ki, muhalefet neredeyse bölgeyi kaosa sürükleyen ABD ve YPG'yi bırakıp İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve güvenlik güçlerini suçlu ilan edecek.
Akıl alır gibi değil.
Aslında bu sonuç, terörün arkasındaki küresel aklın kirli hesaplarından sadece biri... Bunu da saldırının daha ilk saatlerinde Bakan Soylu, açık açık söyledi:
"Biz mesajı aldık. ABD'nin taziyelerini kabul etmiyoruz..."
Bu tesadüfen ve öfkeyle söylenmiş bir tespit değildi. Ortada Afrin'den Mersin'e uzanan ve son bir yıl içinde onlarca sivilin katledilmesiyle sonuçlanan "yeni terör dalgası" vardı. Bunu planlayan da ABD'nin yenileyerek devreye soktuğu gayri nizami harp yöntemini uygulayan CENTCOM'du.
Yeni stratejiye göre PYD ve YPG bu tür terör saldırılarını üstlenmeyecek, kafaların karışmasını sağlayacak yeni bir yol izlenecekti. Zaten Suriye tarafında son birkaç yıldır bu işi üstlenen "sahte" bir örgüt de vardı: Afrin Kurtuluş Ordusu...
İstiklal'deki terör saldırısı bu yöntemin daha karmaşık bir devamıydı. Amaç seçime giden Türkiye'yi, şehirlerinde bomba patlatarak mülteciler üzerinden istikrarsızlaştırmaktı. Bombalar patlayacak, mülteci tartışması yeniden başlayacak ve istenen kaotik zemin doğacaktı. Muhalefet de bunu siyaset diye doya doya kullanacaktı.
İstanbul'un İstiklal Caddesi bu nedenle özel seçildi. Sırada belki başka şehirler de var. Hatta birkaç gün önce emniyet güçleri, Şanlıurfa'da Balıklı Göl'ü kana bulayacak bir teröristi yakaladı. Anlayacağınız ABD'nin "uyuyan hücreleri"yle PKK'nın kullanışlı teröristleri senkronize harekete geçmişti.
Bu yönteme başvurulması zaten ABD gibi küresel bir gücün, terör örgütü ilan ettiği PKK'yla iş tutmasından belliydi. ABD eskiden bu tür işleri gizli yapardı ama artık çok sıkıştığı için açık açık yapıyor.
Dahası Türkiye'nin Ukrayna-Rusya Savaşı'nda etkin rol oynaması, tahıl koridorunu açması, esir takası yapması onları müthiş rahatsız ediyor, ezberini bozuyor. CENTCOM'u ise çıldırtıyor.
Bu yüzden CENTCOM, suçu Suriyeli göçmenler üzerinden hükümete yıkıp ortalığı karıştıracak kirli bir plan yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP küresel şirketlerin avukatı mı? 09 Aralık 2022 | 202 Okunma ‘Bırakalım bu ayakları’ 08 Aralık 2022 | 590 Okunma Küreselci CHP ve Millet İttifakı 06 Aralık 2022 | 491 Okunma Selvi Kılıçdaroğlu’nu uyutan vizyon 04 Aralık 2022 | 986 Okunma Kılıçdaroğlu’nun vizyon projesi yeni mi, taklit mi? 03 Aralık 2022 | 355 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar