“21. Yüzyıl’ı da Türkiye’nin yükselişi belirleyecek”

"20. Yüzyıl'ı Osmanlı'nın yıkılışı belirledi. 21. Yüzyıl'ı da Türkiye'nin yükselişi belirleyecek. Avrasya satranç tahtasında Türkiye, çok önemli bir aktör olacak."

Yeni ABD Başkanı Biden ve ekibinin nasıl bir siyaset izleyeceği, AB, Rusya ve Çin'le ilişkileri nasıl yürüteceği merak ediliyor ama onlar kadar merak edilen bir dış politika ekseni daha var; Türkiye-ABD ilişkileri.

Artık Türkiye soğuk savaş döneminde NATO'nun sadece ileri karakol olan bir ülkesi değil, bölgeyi hatta küresel sistemi etkileyen siyaset üreten ve sahada pozisyon alan kilit bir ülke. Bu yüzden de hem seçim döneminde hem de yeni hükümetinin belirlendiği bugünlerde ABD siyasetin gündeminde.

Bu ilişkinin nasıl seyredeceği Biden'ın "Darbeyle değil muhalefete destek vererek seçimle devirmek istediği" Başkan Erdoğan'la kuracağı ilişkiye bağlı.

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rand’cılıktan ‘casusluğa’ ibretlik bir hikâye 02 Aralık 2021 | 632 Okunma Seninle asla helalleşmeyiz 30 Kasım 2021 | 337 Okunma Türkmenistan’da Türkiye gerçeği 29 Kasım 2021 | 369 Okunma ‘Hani üst akıl yoktu?’ 27 Kasım 2021 | 661 Okunma Mandacıların asıl korkusu 26 Kasım 2021 | 726 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar