“Osmanlı gitti huzur bitti"

İnkârı mümkün olmayan gerçek şu ki; ABD'nin bir ortak müttefik ve stratejik ortak gibi davranmamasıdır... Geçmişte “Çekiç Güç”ü topraklarımızda barındırmakla...

İnkârı mümkün olmayan gerçek şu ki; ABD'nin bir ortak müttefik ve stratejik ortak gibi davranmamasıdır... Geçmişte “Çekiç Güç”ü topraklarımızda barındırmakla büyük hata işledik. Çekiç Güç'ün varlığının PKK’ya hareket ve gelişme sağladığı fikri Türk Silahlı Kuvvetlerinin en üst düzey komutanlarınca açıkça ifade edildi.

Orgeneral Eşref Bitlis bu raporu sebebiyle şehit edildi. Türkiye o tarihte siyasi, ekonomik ve askerî olarak ABD’ye bağlı idi. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinin silah ihtiyacının yüzde 70’ini kendimiz üretiyoruz. Birinci Dünya Savaşı sırasında S. Arabistan’da müzesi bulunan ve sevilen İngiliz casusu Lawrence, Vehhabileri ve bazı Arap aşiretlerini Osmanlıya karşı gerçekleşmeyen hayallerle isyana sürükledi.
İsveç’in eski başbakanlarından Carl Bildt’in teşhisi şudur: “Osmanlı gitti huzur bitti. Orta Doğu ülkeleri bunun bedelini taksit taksit çok ağır ödüyor.”

1916 yılında İngiltere, Lawrence’e Türkler ile Kürtler arasına nifak sokması görevini verince Lawrence bir rapor hazırladı: “Türkler ile Kürtler etle tırnak gibi bir bedendir. Bu ancak yüz yıl içinde yapılabilir. Bunu ben değil yerli Lawrenceler yapabilir...” Bu görüşü önemlidir. Bunun için çok sayıda yerli Lawrence görev almıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelişen ekonomimiz... 20 Nisan 2018 | 145 Okunma Gelişen ekonomimiz... 24 Ocak 2018 | 259 Okunma Orta Doğu’da fitne kaynağı 21 Ocak 2018 | 2.513 Okunma Afrin operasyonu 19 Ocak 2018 | 4.297 Okunma Ekonomide son durum... 17 Ocak 2018 | 357 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar