Kuzey Irak meselesi

Yahudi kökenli Barzani Kürt devleti maskesi altında aslında “Nil’den Fırat’a Büyük İsrail” projesine hizmet ediyor. Kuzey Irak’ı şiddetli bir yangın bölgesine çevirmesine...

Yahudi kökenli Barzani Kürt devleti maskesi altında aslında “Nil’den Fırat’a Büyük İsrail” projesine hizmet ediyor. Kuzey Irak’ı şiddetli bir yangın bölgesine çevirmesine Türkiye-Irak-İran-Suriye asla seyirci kalamaz. Bu 4 ülkenin hayati meselesidir. İsrail’in dışında bütün ülkeler ve Birleşmiş Milletler karşı çıkmasına rağmen Barzani bu gücü nereden alıyor?
Bazı istihbarat kaynaklarına göre ABD Savunma Bakanı Mattis, Erbil’i ziyaretinde Barzani’ye “Eğer referandumdan geri adım atarsan bunun bedelini çok ağır ödersin. O makamda kalamazsın” demiştir. Barzani ailesi ve çevresi son derece büyük yolsuzluklara bulaşmıştır. Ayrıca iktidarı döneminde önemli bir ekonomik gelişme olmamıştır.
2012’de Barzani’nin görevi sona ermişti. Mali durum bozuktu. Memurların maaşlarını Türkiye ödüyordu. 2015’e kadar uzattılar. ABD’nin kurduğu DEAŞ bahanesiyle yine görev süresi uzatıldı. Barzani’nin seçilme ihtimali son derece zayıftı. İktidarda kalmak için “Referandum” ile bir maceraya atıldı. Referandum Irak anayasasına aykırıdır. Kuzey Irak Kürt Özerk Bölgesi, Irak’ın bir parçasıdır. Anayasada Kürtlere böyle bir hak tanınmıştır.
Irak anayasasının 140. Maddesine göre Kerkük tartışmalı bölgedir. Ne Erbil’e ne de Bağdat’a bağlı değildir. Türkiye’nin sınırları değiştiğinde Irak’a müdahale hakkı vardır. Uluslararası anlaşmalar olarak Lozan’ın 3. ve 16. Maddesine göre. Diğeri de 1926 Ankara Antlaşmasıdır ki, sınırlar bozulduğunda Musul ve Kerkük’e müdahale hakkı tanımıştır. (Referandum şart değildir) İkili anlaşmalar ise 1946 ve 1983 anlaşmalarıdır. La Haye Adalet Komisyonunun kararına göre: Musul üzerinde hakkımız vardır. 1926 Ankara Antlaşmasına göre Musul’un 1938’de Türkiye’ye verilmesi gerekiyordu. "Büyük Orta Doğu Projesi" aslında "Büyük İsrail Projesi"dir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelişen ekonomimiz... 20 Nisan 2018 | 139 Okunma Gelişen ekonomimiz... 24 Ocak 2018 | 248 Okunma Orta Doğu’da fitne kaynağı 21 Ocak 2018 | 2.501 Okunma Afrin operasyonu 19 Ocak 2018 | 4.294 Okunma Ekonomide son durum... 17 Ocak 2018 | 353 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar