CHP’nin 1950 öncesi yolsuzlukları

1924’te İş Bankası kuruldu. 1934’e kadar yönetim kurulu üyelerinin tamamı milletvekilleri idi. (Hakkı Uyar Tek Parti dönemi ve CHP sayfa 303)İngiliz basınından Spectator ve Daily Telegrahp’e göre: İstiklal...

1924’te İş Bankası kuruldu. 1934’e kadar yönetim kurulu üyelerinin tamamı milletvekilleri idi. (Hakkı Uyar Tek Parti dönemi ve CHP sayfa 303)
İngiliz basınından Spectator ve Daily Telegrahp’e göre: İstiklal Mahkemeleri kendilerine Bolşevik Çeka Mahkemelerini örnek almıştır. (Mustafa Yılmaz İngiliz Basını ve Atatürk’ün Türkiye’si sayfa 105)
Şark İstiklal Mahkemesinde “kelle” fiyatı 500 altın civarındaydı. İdamla yargılanan birçok sanık bu fidyeyi ödeyerek hayatını kurtardı. Mahkeme Başkanı Ali Saip (Ursavaş) görevini bitirdiğinde 60 bin altını yığmış bulunuyordu.
Savcı Süreyya Örgeevren ise Büyükada’da köşk satın almıştı. (Eski milletvekili Seyyid İbrahim Arvas Tarihî Hakikatler sayfa 40)
1924 Birinci Dünya Harbi yıllarında yurt dışına kaçmış olan bazı İstanbullu Ermeni zenginler, geri dönerek mallarını tekrar sahiplenmeye çalışıyorlardı. Bu durum birçok önde gelen CHP’li için yeni bir kazanç kapısı oluşturuyordu. Olay kısa zamanda daha özgürlüğü tamamen kısılmamış bulunan İstanbul basınında yankılandı. Meclis bunun üzerine bir “soruşturma kurulu” görevlendirdi. Soruşturma kurulunun raporunda özellikle Gaziantep Milletvekili (Kılıç) Ali ile Rize Milletvekili Rauf’un (ikisi bir sene sonra, mecliste Deli Halid Paşa’yı öldürecektir) adları geçiyordu. Soruşturma İçişleri Bakanı Ferid Tek’in istifası ile mahkemeye intikal ettirilmeden sonlandırıldı. Hiç kimse ceza almadı. (Doğan Avcıoğlu Türkiye’nin Düzeni cilt 1 sayfa 277)
İstanbul basınının İçişleri Bakanı Ferid Tek’in istifasıyla yetinmeyip olayın üzerine daha fazla gitmesi üzerine sinirlenen Gaziantep Milletvekili (Kılıç) Ali yanında Rize Milletvekili Rauf da olduğu hâlde “İleri” gazetesini bastı. Gazetenin sahibi ve başyazarı Celal Nuriye küfretti, dövdü,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelişen ekonomimiz... 20 Nisan 2018 | 126 Okunma Gelişen ekonomimiz... 24 Ocak 2018 | 232 Okunma Orta Doğu’da fitne kaynağı 21 Ocak 2018 | 2.483 Okunma Afrin operasyonu 19 Ocak 2018 | 4.279 Okunma Ekonomide son durum... 17 Ocak 2018 | 348 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar