Bir terör örgütü gitti ama!..

DEAŞ gibi PKK ve Suriye’deki kolu PYD de ABD’nin emrindedir. PYD teröristlerine maaş vermektedir. Bu gerçektir. Ve muhtemelen Kandil’deki diğer PKK’lılara da maaş veriyordur. Ama maaştan ziyade silah verdiği inkârı...

DEAŞ gibi PKK ve Suriye’deki kolu PYD de ABD’nin emrindedir. PYD teröristlerine maaş vermektedir. Bu gerçektir. Ve muhtemelen Kandil’deki diğer PKK’lılara da maaş veriyordur. Ama maaştan ziyade silah verdiği inkârı mümkün olmayan bir gerçektir. PYD’ye verilen 3300 ya da 3500 tır ağır silahlar, elbette DEAŞ için değildir. PYD ile DEAŞ arasında savaş olmadı. Karşılıklı bir nevi ateş talimleri yapıldı. Ve DEAŞ’ın sözde başkenti Rakka’yı terk etti. Başka terör örgütlerine Rakka’yı teslim etti. Hıristiyan Batı bu durumu alkışladı.

Rakka’nın nüfusunun yüzde 95’i Arap idi. Yüzbinlerce Arap DEAŞ zulmünden kaçtı. Hiç kimse bunlardan bahsetmiyor. Neden Rakka burada zengin doğalgaz ve petrol rezervi var. Barzani tayfası da Erbil’de İsrail bayrakları ile hora tepmiştir. Şimdi endişe içinde PYD ve YPG Rakka’da devamlı kalacağını zannediyorsa yanılıyor. DEAŞ gibi onlar da bir gün terk edecektir. Rakka’da Öcalan’ın dev posteri dünya kamuoyuna PYD’nin PKK olduğunu göstermiştir. Ama Pentagon’un gözleri kördür.

ABD liderliğinde Atlantik İttifakında çatlaklar oluşmuştur. Giderek parçalanacaktır. Trump’ın İran ile yapılan nükleer antlaşmasını iptal isteğine İngiltere, Fransa ve Almanya katılmamıştır. ABD otoritesini, prestijini kaybetmiştir. İsrail dışında dünyadaki bütün ülkeler ABD’den nefret etmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelişen ekonomimiz... 20 Nisan 2018 | 139 Okunma Gelişen ekonomimiz... 24 Ocak 2018 | 248 Okunma Orta Doğu’da fitne kaynağı 21 Ocak 2018 | 2.500 Okunma Afrin operasyonu 19 Ocak 2018 | 4.293 Okunma Ekonomide son durum... 17 Ocak 2018 | 353 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar