Kardeş kıskançlığında önlemler ve tedavi

Değerli okuyucular, kıskançlık çocuğun güven duygusunu ve özgüveni tehdit eden bir hayalet gibidir. Çocuk bu duyguyla, ilk kez, küçük kardeşini annesinin kucağında gördüğü zaman...

Değerli okuyucular, kıskançlık çocuğun güven duygusunu ve özgüveni tehdit eden bir hayalet gibidir. Çocuk bu duyguyla, ilk kez, küçük kardeşini annesinin kucağında gördüğü zaman tanışır. Artık “annemin şefkatli kollarında ben yokum o var” diye düşünür. Herkes az da olsa mutlaka kardeşini kıskanmıştır, bu zor duyguyla baş etmek zorunda kalmıştır.

Çocuklarda kıskançlık belirtilerine değinelim;

* Çocuk sinirli ve gergin olmaya başlar, davranışları değişir. Anneler bu durumu şöyle dile getirirler: “Ne oldu böyle anlayamıyorum, birden sanki farklı bir çocuk oldu.”

* Bundan sonra ne olacağını bilemediği için kendini korunmasız hisseder.

* Düşüncelerinin önemsenmediğini, kimsenin onu anlamadığını düşünür.

* Her şeyin kendisinden gizlendiğini, kimsenin ona değer vermediğini düşünür ve “Zaten kimsenin umurunda değilim” diye düşünmeye başlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Instagram bağımlılığı 24 Mart 2019 | 57 Okunma Kardeş kıskançlığında önlemler ve tedavi 17 Mart 2019 | 53 Okunma Çok çekingen ve güvensizim 10 Mart 2019 | 109 Okunma Mutluluk elimizde 03 Mart 2019 | 155 Okunma Gençlerde şiddet davranışına bilgisayar oyunlarının etkisi 24 Şubat 2019 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar