Kardeş kıskançlığında önlemler ve tedavi

Değerli okuyucular, kıskançlık çocuğun güven duygusunu ve özgüveni tehdit eden bir hayalet gibidir. Çocuk bu duyguyla, ilk kez, küçük kardeşini annesinin kucağında gördüğü zaman...

Değerli okuyucular, kıskançlık çocuğun güven duygusunu ve özgüveni tehdit eden bir hayalet gibidir. Çocuk bu duyguyla, ilk kez, küçük kardeşini annesinin kucağında gördüğü zaman tanışır. Artık “annemin şefkatli kollarında ben yokum o var” diye düşünür. Herkes az da olsa mutlaka kardeşini kıskanmıştır, bu zor duyguyla baş etmek zorunda kalmıştır.

Çocuklarda kıskançlık belirtilerine değinelim;

* Çocuk sinirli ve gergin olmaya başlar, davranışları değişir. Anneler bu durumu şöyle dile getirirler: “Ne oldu böyle anlayamıyorum, birden sanki farklı bir çocuk oldu.”

* Bundan sonra ne olacağını bilemediği için kendini korunmasız hisseder.

* Düşüncelerinin önemsenmediğini, kimsenin onu anlamadığını düşünür.

* Her şeyin kendisinden gizlendiğini, kimsenin ona değer vermediğini düşünür ve “Zaten kimsenin umurunda değilim” diye düşünmeye başlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yaygın gelişimsel bozukluklardan otizm 19 Mayıs 2019 | 131 Okunma Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite 12 Mayıs 2019 | 179 Okunma Panik atak EMDR ile tedavi ediliyor 05 Mayıs 2019 | 237 Okunma Sedef hastalığında psikolojik destek çok yararlı 28 Nisan 2019 | 153 Okunma Ergenlikte doğru iletişim 21 Nisan 2019 | 121 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar