Muhalefete endekslenmiş siyaset

Habertürk Gazetesi Yazarı Kemal Öztürk'ün bugünkü (13.10.2022)''Muhalefete endekslenmiş siyaset'' başlıklı yazısı.

AK Parti'den yöneticilerle konuştuğumda stratejilerinin büyük kısmının muhalefetin başarısızlığı üzerine kurulduğunu görüyorum. Seçmenlerle görüştüğümde, muhalefete bakarak karar vereceklerini söylüyorlar. Muhalefetle konuştuğumda, diğer muhalefet partilerinin tutumlarına göre bir pozisyon alacakları anlaşılıyor.

Anket şirketlerinin saha araştırmalarında oy hareketlerinin büyük oranda muhalefetin tutumundan etkilendiğini, iktidarın bu tutuma karşı aldığı pozisyonun etkili olduğu görülüyor.

Dolayısı ile siyaset muhalefete endekslenmiş bir seyir halinde diyebiliriz.

SİYASETTEKİ TIKANIKLIK ÇÖZÜLÜYOR

Bir yıldır siyasetin tıkandığını, iktidar ve muhalefet partilerinin stabil şekilde yerlerinde durduğunu yazıyorum, anlatıyorum.

Son bir yıldaki anketlere bakarsanız iktidar ya da muhalefet partilerinin oylarında artı eksi 2 puan oy hareketinin haricinde radikal bir kopuş göremezsiniz.

Bunun nedeni siyasetteki tıkanma ve buna neden olan da muhalefetin seçmeni etkileyecek bir çıkış yapamamasıdır. Yoksa iktidarın yüksek başarısı değil.

Bu durum bir yıldır değişmiyordu.

Ancak son bir ayda bu tıkanmışlığın yavaş yavaş açıldığını görüyoruz. AK Parti lehine, muhalefetin aleyhine doğru bir ivmelenme var seçmende.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimsenin bilmeyeceği kahramanlar 09 Şubat 2023 | 7 Okunma Sahadaki gerçek 08 Şubat 2023 | 589 Okunma İlk çökenler: Çürük bina, çürük ahlak 07 Şubat 2023 | 665 Okunma Geride ne bırakacağız? 04 Şubat 2023 | 329 Okunma Herkesin kaybedeceği eşik 01 Şubat 2023 | 534 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar