Halikarnas Balıkçısı

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı… 1986 yılında Girit’te doğdu, 1973 yılında İzmir’de öldü.Halikarnas Balıkçısı Türkçenin dört beş büyük...

Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı… 1986 yılında Girit’te doğdu, 1973 yılında İzmir’de öldü.

Halikarnas Balıkçısı Türkçenin dört beş büyük romancısından biri bana göre.

Deniz emekçilerini, deniz gurbetçilerini, balıkçıları, sünger avcılarını, ekmeğini denizden çıkaran, çoğu zaman da canlarını denizde bırakan insanları yazdı. Yazdığı insanlarla kardeşmiş gibi, amca dayı, yeğenmiş gibi, onlarla aynı ailede büyümüşçesine kahramanlarını iyi tanımış, güzel anlatmıştır.

Ben gene de bu büyük yazardan şunu beklerdim…

Kendisini anlatsaydı keşke, babasıyla çatışmasını, nasıl baba katili olduğunu da anlatsaydı. En az bir iki roman yazacak denli önemlidir bu konu aslında, ama o sadece hayatının bu yanından Azra Erhat’a yazdığı mektuplarda söz eder. Birkaç yıl yattıktan sonra af ile kurtulmuş bir baba katili olduğuna inanamazsınız, yapıtları insan sevgisiyle doludur.

Babayla çatışmasını saymazsanız şanslı bir çocukluğu var aslında. Çocukluğu Büyükada’da geçmiş, Robert Kolej’de okumuş, Oxford Üniversitesindeki öğrenimi yarım kalmış. İstanbul’a döndükten sonra Güzel Sanatlar Akademisinde okumak için yine yurtdışına, Roma’ya gitmiş. Maddi durumları bozulunca aile Afyon’daki çiftliğe yerleşir. Bu paşa ailesinin evinde silah boldur. Günün birinde evdeki silahlardan biri Cevat Şakir’in elinde patlar, babasını öldürür. Birkaç yıl yattıktan sonra padişahın affıyla özgürlüğüne kavuşur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bozlaklar diyarı memleketim 14 Mart 2023 | 119 Okunma Dil yanlışları 28 Şubat 2023 | 101 Okunma Jüri-jüriler 31 Ocak 2023 | 119 Okunma ‘Türk’ demek bu kadar mı zor? 17 Ocak 2023 | 218 Okunma Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi ve bir tartışma 03 Ocak 2023 | 176 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar