ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Biz Gripin kullanan bir neslin ahfadıyız...

İzzet Çapa
İzzet Çapa Superhaber
19 Haziran 2018 | 106

Hakikaten büyük müteşebbismiş Necip Bey. 1904 yılında dünyaya gelmiş ve ailesinin İstanbul’a göç etmesi üzerine, tahsiline bu şehirde başlamış. Vefa Lisesi’nin ardından, 1924 yılında Eczacılık Fakültesi’ne girmiş.

Öğrencilik yıllarında Bayezid Divanyolu’ndaki bir eczanede, adaşı Eczacı Necip Özgür Bey’in yanında kalfa olarak çalışmaya başlamış. İlaç, diş macunu ve krem yapımı konusunda uzmanlaşmış. Okulu bitirdiği 1924 yılında, Türkiye’nin ilk yerli diş macununun da patentini almış; ‘Necip Diş Macunları’.

Abisi Cemil Akar’la ortak ürettiği ‘Şampuan Cemil’ ve kendi adını kullandığı ‘Necip Bey Kremi’ gibi ürünler de çıkarmış ancak bir türlü istediği başarıyı yakalayamamış. Bunun sonucunda aile İstanbul’u terk etmek durumunda kalmış. Askerliğini bitirdikten sonra yine abisiyle beraber İstanbul’a dönmüş.

O yıllarda piyasaya hakim olan diş macunu ‘Dandolin’miş.Ona rakip olarak radyo isminden etkilenerek ‘Radyolin’ adlı yeni bir marka ile yeniden diş macunu işine girmiş. Ürününü tanıtmak için Türkiye’deki ilk afiş reklamını da yine bizim Necip Bey yapmış. ‘Radyolin’ ile yakaladıkları başarı yıllık 500 bin tüp diş macununa ulaşmış ve uzun yıllar rakipsiz kalmış.

Devamını Oku