ABD’nin terör planı

ABD Suriye operasyonunu başlattığı 2011 yılında bir taşla birkaç kuş vurmayı planlamıştı. BAAS rejiminin devrilmesi, Suriye’nin bölünmesi, Fırat’ın doğusunda “PKK...

ABD Suriye operasyonunu başlattığı 2011 yılında bir taşla birkaç kuş vurmayı planlamıştı. BAAS rejiminin devrilmesi, Suriye’nin bölünmesi, Fırat’ın doğusunda “PKK devletçiği” kurulması...
Bir başka hesabı da Suriye’yi “teröristler için eğitim alanı” olarak kullanmaktı. 
Öyle de yaptı.
Rusya’nın Kafkas, Çin’in Uygur bölgesinden, Kazakistan’dan, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Kırgızistan’dan, Avrupa ülkelerinden, Balkanlardan teröristler Suriye’ye yönlendirildi.
Tamamına yakını Türkiye üzerinden Suriye’ye geçti.
TÜRKİYE’NİN HATASI
AKP hükümeti devletin diğer kurumlarının itirazına rağmen teröristlere yol verdi. Hatay, Kilis, Urfa, ... sınırları fiilen açıldı. Hatay, Kilis, Urfa... terörist sevkiyatı için kullanıldı.
Sınır köylerinde yaşayanlar hepsine şahit.
İş bununla da sınırlı kalmadı. Teröristlerin Türkiye içinde 700 civarında caminin çevresinde adam devşirmesine de ses çıkarmadı.
O dönemde Ahmet Davutoğlu etkindi. Esad yönetiminin birkaç ay dayanamayacağı, düşeceği konusunda Erdoğan’ı inandırmıştı.
ABD’NİN HESABI
Malum ABD uzun süreli hesap yapar. Amacı teröristlere Suriye’de staj yaptırıp, eğitimli olarak  ülkelerine döndürmekti. 
Rusya’dan gelenler Rusya’da, Çin’den gelenler Çin’de, Avrupa, Asya ülkelerinden, Balkanlardan gelenler de kendi ülkelerinde eylem için talimat bekleyeceklerdi.
ABD’nin çıkarlarına göre hareket edeceklerdi.
Moskova metrosu saldırısı, Çin’de yapılan terör eylemleri, Paris’te ve bazı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye ile ilişkiler eski haline gelir mi? 22 Nisan 2019 | 372 Okunma Tarımı kurtarmaz, çökertir! 21 Nisan 2019 | 882 Okunma ’Türkiye mutabakatı’ sağlanmalı 19 Nisan 2019 | 241 Okunma ABD’de ne oldu? 18 Nisan 2019 | 1.599 Okunma İstanbul krizi kime yarıyor? 17 Nisan 2019 | 854 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar