Tosun Hoca’nın kulakları çınlıyor mudur?

ARALIK 2014. Sabah vakti, bu yılın başında kaybettiğimiz Prof. Dr. Tosun Terzioğlu aradı. Hiç lafı uzatmadan, “Bugün ne olacak biliyor musun?” dedi. Hayır, bilmiyordum. “Bizim Sabancı Üniversitesi’nde...

ARALIK 2014. Sabah vakti, bu yılın başında kaybettiğimiz Prof. Dr. Tosun Terzioğlu aradı.

Hiç lafı uzatmadan, “Bugün ne olacak biliyor musun?” dedi. Hayır, bilmiyordum. “Bizim Sabancı Üniversitesi’nde önemli bir temel atma töreni var; Kompozit Malzemeler Mükemmeliyet Merkezi kuruyoruz, onun temeli atılacak.”

Ben sessizce dinleyince o devam etti: “Sabancı Holding bünyesinde Kordsa diye bir şirket var, sen bunun hikâyesini biliyor musun?” Hayır, onu da bilmiyordum. Tosun Bey anlattı:

‘BİZ YAPARIZ’ DİYEN MÜHENDİSLER

“Sabancı, DuPont ile ortak kort bezi üreten bir fabrika kuracak, işte ortaklık görüşmeleri yapılmış, neredeyse her şey hazır ama son dakikada DuPont Hindistan’da galiba aynı işi yapan bir fabrika ve şirketi satın alıyor, Sabancı’ya da ‘Kusura bakmayın biz yokuz’ diyorlar. Bunu duyan Sakıp Bey yıkılıyor, onca yılın hazırlığı heba olacak vs. Derken bir grup mühendis geliyor, ‘Efendim’ diyorlar, ‘Bizim DuPont’a ihtiyacımız yok, biz yaparız kort bezini...’ Ve Kordsa böyle başlıyor. Daha temelinde Türk mühendislerinin tasarımı ve inovasyonu olan, katma değeri yüksek bir şirket olarak...”

Ben hâlâ meselenin kompozit malzemeyle ilgisini anlamaya çalışıyorum. “Geçenlerde grafenle ilgili bir yazı yazdın, ‘Türkiye’de bununla ilgilenen var mı’ diye sordun ya, var aslında ilgilenen. Biri Akkök Holding’in DowAksa’sı, karbon elyafı üretiyor, diğeri de artık kort bezi pazarı daraldığı için kendine çıkış arayan Kordsa, onlar da bu karbon ipliği dokuyorlar, farklı ürünler geliştiriyorlar.”

Hah, şimdi oldu işte.

KARBON MUCİZESİ

Karbon mucizevi bir atom. Bütün organik hayatın temeli sayılır. Ama sadece o kadar da değil. Lisede organik kimya dersini hatırlayanlar çıkacaktır, karbon atomu başka atomlarla ve birbiriyle çok farklı biçimlerde bağlanabiliyor ve her seferinde ortaya farklı moleküller çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kürt sorunu diye bir sorunumuz yok mu? 23 Kasım 2016 | 2.304 Okunma Genetiği değiştirilmiş insan kanseri yenecek mi? 19 Kasım 2016 | 546 Okunma Mafyaların hortlaması riski... 18 Kasım 2016 | 1.586 Okunma Küreselleşmenin intikamını sol değil sağ mı alacak? 16 Kasım 2016 | 351 Okunma Çatlaktan içeri sızan ışık... 12 Kasım 2016 | 992 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar