Hürriyet’e soruşturma: 15-20 yıl geriye sıçramak

TÜRKİYE, 2012 yılının sonundan beri hapisteki Abdullah Öcalan ile PKK terörünü bitirmek üzere bir 'Çözüm süreci' yürütüyordu. Bu sürece ve süregelen müzakerelere, PKK'nın pek bir...

TÜRKİYE, 2012 yılının sonundan beri hapisteki Abdullah Öcalan ile PKK terörünü bitirmek üzere bir 'Çözüm süreci' yürütüyordu.

Bu sürece ve süregelen müzakerelere, PKK'nın pek bir gönülsüz şekilde katıldığı, işe Öcalan'ın örgüt üzerindeki gücüne güvenilerek ve zaman içinde oluşan kamuoyu desteğinin katkısıyla devam edildiği çok da sır değil.
PKK önce verdiği geri çekilme sözünden caydı, ardından her fırsatta çözüm sürecini bitirme tehditleri savurdu, defalarca sokak ortasında cinayetler işleyerek süreci bitirme provaları yaptı, hatta geçen yıl 6-7-8 Ekim'de 50'den fazla insanın ölümüne neden olan sokak olaylarını çıkardı ve sonunda hepimizin bildiği gibi süreci şiddetli terör eylemleriyle sona erdirmeyi başardı.
Temmuz başından beri verilen şehitler ve ölen sivillerle birlikte Türkiye'nin yaşadığı can kaybı 100'ü geçti; PKK'nın kayıplarının ise 'binler seviyesinde' olduğu en üst düzeylerce söyleniyor.

SEÇİM ORTAMINDA TERÖRLE MÜCADELE

Bu yoğun terörü Türkiye bir de siyasi istikrarsızlık ve siyasi belirsizlik ortamında, 1 Kasım'da yapılacak genel seçim öncesinde yaşıyor. O yüzden terörle mücadele ile seçim kampanyaları ve siyasi söylemler iç içe giriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kürt sorunu diye bir sorunumuz yok mu? 23 Kasım 2016 | 2.316 Okunma Genetiği değiştirilmiş insan kanseri yenecek mi? 19 Kasım 2016 | 572 Okunma Mafyaların hortlaması riski... 18 Kasım 2016 | 1.599 Okunma Küreselleşmenin intikamını sol değil sağ mı alacak? 16 Kasım 2016 | 365 Okunma Çatlaktan içeri sızan ışık... 12 Kasım 2016 | 1.004 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar