FETÖ'yle mücadele bu yavaşlıkla zor

HAFTA içinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Ankara'da önemli temaslar yaptı. Barzani ile konuşulan konulardan biri de Irak Kürdistanı’ndaki FETÖ okullarının durumuydu. Bu konu Barzani ile...

HAFTA içinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Ankara'da önemli temaslar yaptı.

Barzani ile konuşulan konulardan biri de Irak Kürdistanı’ndaki FETÖ okullarının durumuydu.

Bu konu Barzani ile Ankara’daki siyasetçi ve bürokratlar arasında ilk kez konuşulmuyor; neredeyse iki yıllık geçmişi var FETÖ okullarının kapatılması meselesinin.

Barzani okulların kapanmasını değil el değiştirmesini ve FETÖ etkisinden çıkmasını istiyor. Bunu da haklı bir gerekçeye dayandırıyor; ülkesindeki en önemli ve kritik eğitim tesisleri bu okullar.

Türkiye’nin yapması gereken bu okullara öğretmen göndermek ve yönetimini üstlenmek ama hayır, defalarca bu konuda bakan ve başbakan seviyesinde toplantılar yapıldığı, sadece Kürdistan değil dünyanın pek çok bölgesindeki FETÖ okullarını devralmak için Meclis’ten bir Maarif Vakfı Kanunu adıyla bir kanun geçtiği halde, bu okullara öğretmen gönderemiyor, okulların yönetimini devralamıyoruz.

Dediğim gibi sadece Kürdistan değil, başka pek çok ülke, özellikle Afrika ülkeleri için Türkiye bu okulların kapatılması dileğini ilettiğinde o ülkeler “Tamam ama kapatmayalım, sakıncaları giderelim, öğretmenleri siz gönderin” dediler. Dolayısıyla Türkiye’nin yurtdışına binlerce öğretmen göndermesi gerek ama daha bir tane bile gitmiş değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kürt sorunu diye bir sorunumuz yok mu? 23 Kasım 2016 | 2.309 Okunma Genetiği değiştirilmiş insan kanseri yenecek mi? 19 Kasım 2016 | 557 Okunma Mafyaların hortlaması riski... 18 Kasım 2016 | 1.589 Okunma Küreselleşmenin intikamını sol değil sağ mı alacak? 16 Kasım 2016 | 357 Okunma Çatlaktan içeri sızan ışık... 12 Kasım 2016 | 994 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar