‘Bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları...’

HÜKÜMET ve Cumhurbaşkanı, Askeri Liselere Giriş Sınavı ALS'de kopya çekildiğine kanaat getirmiş durumda. Bu kanaatin sebebi de, Yüksek Öğretim Kurulu YÖK bünyesinde hazırlanan bir rapor ve sunum. Buna göre...

HÜKÜMET ve Cumhurbaşkanı, Askeri Liselere Giriş Sınavı ALS'de kopya çekildiğine kanaat getirmiş durumda.

Bu kanaatin sebebi de, Yüksek Öğretim Kurulu YÖK bünyesinde hazırlanan bir rapor ve sunum.

Buna göre, ALS’nin ÖSYM tarafından yapılmaya başlandığı yıl olan 2000’den 2013’e kadar geçen 13 yılda sınav sorularının tamamı veya bir bölümü çalındı, bazı adaylara verildi ve bu adayların bu yolla sınavı kazanıp askeri liselere girmesi sağlandı.

Bu kuvvetli iddiaya ilişkin rakamları, özellikle matematik testinde alınan sonuçları iki gün önceki yazımda yayınladım. Tablo, YÖK bünyesinde hazırlanan o sunumdan alınmıştı.

Tek başına tabloya ve matematik sınavında sorulan 30 sorunun 30’una birden doğru cevap verenlerin sayısına bakıldığında, başka herhangi bir kanıta gerek olmaksızın şüphelenmek gerekiyordu. Özellikle 30’da 30 bilenlerin sayısının askeri lise kontenjanından bile fazla olduğu 2010 sınav sonucunu görünce.

Ama kimse şüphelenmedi; kimsenin aklına ‘Ne oluyor’ sorusu gelmedi.

Baktığınızda 2000 yılında Hüseyin Kıvrıkoğlu Genelkurmay Başkanı. Onu Hilmi Özkök ve Yaşar Büyükanıt izliyor. Ardından İlker Başbuğ geliyor, ki 2010 sınav sonuçları belli olduğunda Başbuğ Genelkurmay Başkanı. Sonra onu Işık Koşaner ve Necdet Özel izliyor. En son olarak da Hulusi Akar görevde.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askeri eğitim kurumlarının üstüne titrediğini hepimiz biliriz. Peki ne oldu da bu denli açık seçik bir şeyi göremediler, sınavı iptal edip soruşturma istemediler? Çünkü biliyorsunuz, 2010 KPSS’nin eğitimle ilgili bölümlerini dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş iptal ettirmişti zamanında.

Dönelim darbe gecesine... Bugün biliyoruz ki, darbe gecesi son derece aktif olan tuğgeneraller, tümgeneraller vardı. Bunların bir bölümü FETÖ ile ilişkilerini de itiraf etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kürt sorunu diye bir sorunumuz yok mu? 23 Kasım 2016 | 2.304 Okunma Genetiği değiştirilmiş insan kanseri yenecek mi? 19 Kasım 2016 | 546 Okunma Mafyaların hortlaması riski... 18 Kasım 2016 | 1.586 Okunma Küreselleşmenin intikamını sol değil sağ mı alacak? 16 Kasım 2016 | 351 Okunma Çatlaktan içeri sızan ışık... 12 Kasım 2016 | 992 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar