Orta vadeli program bugün açıklanıyor!

2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro gösterge hedeflerinin belirleneceği Orta Vadeli Program (OVP) bugün belli olacak. Ekonomi yönetimi üç yıllık makro hedeflerini...

2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro gösterge hedeflerinin belirleneceği Orta Vadeli Program (OVP) bugün belli olacak. Ekonomi yönetimi üç yıllık makro hedeflerini paylaşacak.

PEKİ OVP NEDİR?

5018 sayılı Kanunun 16’ncı maddesi uyarınca, çok yıllı bütçe hazırlık süreci Bakanlar Kurulunun en geç Eylül ayının ilk haftası sonuna kadar makro politikaları, ilkeleri, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükleri de kapsayacak şekilde Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan orta vadeli programı kabul etmesiyle başlamaktadır.

Orta Vadeli Program, bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde kamu politikaları ve uygulamalarını şekillendirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirecektir. Orta Vadeli Program’ın önceliği enflasyon olacak. Sunumda enflasyona sık atıfta bulunmasını bekliyorum.

Enflasyon ile kesintisiz mücadele, işgücü piyasası reformları, fahiş fiyatlar, çalışanların korunması gibi konular da önem arz ediyor. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve yardımcıları İstanbul’da son şeklini vermişti.

Toplantıya Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyeleri de katılacak. Program, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Borsa 2024’de yükselir mi? 15 Eylül 2023 | 73 Okunma Şimşek’den çok önemli mesajlar ve hedefler! 13 Eylül 2023 | 450 Okunma Kritik haftada dolar sinyali! 11 Eylül 2023 | 5.323 Okunma 2023 sonunda dolar kaç TL olacak? 08 Eylül 2023 | 1.161 Okunma Orta vadeli program bugün açıklanıyor! 06 Eylül 2023 | 268 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar