Ben mi rüya görüyorum, yoksa rüya mı beni görüyor?

Zeynep Ergen, ‘Dün Gece Bir Rüya Gördüm’ isimli kitabında rüyalarımızın gizemli dilini çözmemiz için yol haritası çıkarıyor.

Her gece hem yönetmeni hem başrol oyuncusu olduğumuz kısa filmler çekiyoruz. Bilinçdışımız keyfine göre, bazen gerilim, bazen macera, bazen romantik komedi, bazen de dram türünde yapımlara imza atıyor.

Ben genelde macera dalında Oscarlık iş çıkarıyorum. Aslında biz rüya görmüyoruz, rüya bizi görüyor. Ne hissettiğimizi, travmalarımızı, kendimizden bile sakladıklarımızı, söyleyemediklerimizi, en ayıp arzularımızı, en karanlık korkularımızı o biliyor.

Gözlerimizi kapattığımızda onları bize gösteriyor ya da rüya konusunda değerli çalışmaları olan İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung’un deyimiyle ‘gölge’mizi anlamamız için ipuçları bırakıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü: HATIRLADIN MI? 19 Eylül 2021 | 102 Okunma Cem Mumcu: Yatakta iki kişi görünür ama yatak dünyanın en kalabalık yeridir 14 Ağustos 2021 | 680 Okunma Flu TV'nin kurucusu İlker Canikligil: Artık herkesin cebinde bir stüdyo var. YouTube'da para değil, içerik önemli 26 Aralık 2020 | 205 Okunma Burcu Budak Albayrak: Herkesin bir Homeopati olmalı 15 Kasım 2020 | 221 Okunma Aytuğ Akdoğan: Çok antipatik bir adam olduğumu düşünebilirsiniz, sorun yok 07 Kasım 2020 | 539 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar