Ben mi rüya görüyorum, yoksa rüya mı beni görüyor?

Zeynep Ergen, ‘Dün Gece Bir Rüya Gördüm’ isimli kitabında rüyalarımızın gizemli dilini çözmemiz için yol haritası çıkarıyor.

Her gece hem yönetmeni hem başrol oyuncusu olduğumuz kısa filmler çekiyoruz. Bilinçdışımız keyfine göre, bazen gerilim, bazen macera, bazen romantik komedi, bazen de dram türünde yapımlara imza atıyor.

Ben genelde macera dalında Oscarlık iş çıkarıyorum. Aslında biz rüya görmüyoruz, rüya bizi görüyor. Ne hissettiğimizi, travmalarımızı, kendimizden bile sakladıklarımızı, söyleyemediklerimizi, en ayıp arzularımızı, en karanlık korkularımızı o biliyor.

Gözlerimizi kapattığımızda onları bize gösteriyor ya da rüya konusunda değerli çalışmaları olan İsviçreli psikiyatr Carl Gustav Jung’un deyimiyle ‘gölge’mizi anlamamız için ipuçları bırakıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyada ne yenilikler oluyor? 18 Temmuz 2020 | 37 Okunma Karanlık bir prenses, gerçek bir yetenek: Sena Şener 04 Temmuz 2020 | 6 Okunma Sedef Erken: Tek istediğimiz çocuğumuz kriz geçirirken gidebileceğimiz özel bir merkez 27 Haziran 2020 | 91 Okunma Neden dokunmaya ihtiyacımız var? 21 Haziran 2020 | 38 Okunma Amerika'da neler oluyor? 8 dakika 46 saniye 400 yıllık öfkeyi patlattı 06 Haziran 2020 | 224 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar