Boğazlaşmanın Nedeni

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu bu hafta 'Boğazlaşmanın Nedeni' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Son haftalarda Irak’ın Kerkük, Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesinde yaşananlar, Irak’ın kuzeyinde kurulan ABD uydusu Kürt manda yapısını genişletmeye yönelik girişimler olarak algılanmalıdır.

Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Kerkük, bir petrol kenti olması nedeniyle dünya sömürgeni ülke ve güçleri açısından önem kazanıyor. İran, Şii Araplar üzerinden bölgede bir nüfuz elde etmek isterken ABD, Irak’ın kuzeyindeki işbirlikçisi, Barzani aşiretinin başı tarafından güdülen Irak Kürt bölgesel yönetiminin Kerkük’ü denetim altına almasını istiyor. Kerkük’te son ortaya çıkan gerginliğin en önemli nedeni de bu. ABD mandası aşiret yapısının silahlı gücü peşmergenin Kerkük’te egemen olmaya çabalaması, Türkmenlerin yanı sıra, İran yanlısı Arapların da tepkisine yol açtı. Gerçekleşen karşı tepki ve çıkan olaylar nedeniyle peşmergenin kente dönüşü askıya alındı.

Benzer durum... 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ailemizin Delegeleri 30 Eylül 2023 | 6 Okunma Milli Dilencilik İdeolojisi 23 Eylül 2023 | 44 Okunma Boğazlaşmanın Nedeni 16 Eylül 2023 | 72 Okunma Arkadaş isterse 09 Eylül 2023 | 57 Okunma Cüceler Ülkesinde 02 Eylül 2023 | 66 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar